piątek, 22 kwietnia 2016

NAUCZYCIELKA POLSKIEGO, O JAKIEJ ZAWSZE MARZYŁEŚ!

"Mówiąc inaczej" to książka, która mnie dużo nauczyła, sporo wyjaśniła, a przede wszystkim rozbawiła. To lekcja języka polskiego, która z pewnością zrobi wrażenie na każdym z was.

Paulina Mikuła, absolwentka Uniwersytety Warszawskiego, od trzech lat na YouTube uczy Polaków pięknej, poprawnej polszczyzny. Jej vlog "Mówiąc inaczej" zyskuje coraz większą popularność i choć jak sama mówi, nie obywa się bez słów krytyki.

Pomysł na książkę zaistniał w głowie wydawcy programu Oskara Błachuta. Paulina podjęła to wyzwanie. Zadedykowała ją nie tylko fanom swojego kanału, ale wszystkim tym, których interesują problemy językowe, chcących posiąść nową wiedzę, czy odświeżyć tę dawno zdobytą. W sposób niezwykle ciekawy opowiada o zawiłościach językowych, udowadnia, że nauka może i jest dobrą zabawą, tylko do każdego tematu należy właściwie podejść. 

Jak rozpocząć przygodę z tym wyjątkowym poradnikiem? Tak jak chcecie, jak czujecie? Czytelnik ma prawo do nieczytania całości, przeskakiwania stron czy czytania jeszcze raz. Tak! Może zaciekawi Was tylko jeden rozdział, może któryś Was znudzi, a może omówione reguły macie opanowane do perfekcji? Z pewnością znajdziecie coś dla siebie wśród dziewięciu prezentowanych rozdziałów. A może podejmiecie wyzwania i rozwiążecie zadanie i test?

"Tę" czy "tą", ja "poszłam", ale ty "poszedłeś" - czyli z czym Polacy mają największy, odwieczny problem. 

Autorka książki rozpoczyna swój "wykład" od słów najprostszych, ale jak się okazuje, najczęściej przez nas błędnie wymawianych. I udowadnia, że te formy językowe nie są przez językowców akceptowane. To, że wszyscy albo większość tak mówimy, nie oznacza, że należy się z tym zgodzić.

Zgodnie z tą zasadą Paulina brnie dalej, wytykając kolejne nieprawidłowości: ortograficzne, interpunkcyjne, gwarowe. Warto zwrócić uwagę na rozdział "Wulgaryzmy". Przytaczane przykłady przebierają formy anegdoty. 


"W cudzysłowie", a nie "w cudzysłowiu". Nie mówimy "w dupiu", więc nie mówimy "w cudzysłowiu". Mówimy "w cudzysłowie", nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie. "

Opracowanie graficzne (oddzielne kartki, które można wyciąć) mogą nam posłużyć jak fiszki czy pomoce naukowe. Jej sposób prezentowania i omawiania zasad, zabawnie i prosto, sprawia, że nauka poprawnej polszczyzny wydaje się o wiele prostsza i przyjemniejsza. 
Dzięki Paulinie zrozumiałam jak ważna jest świadomość i kultura językowa, ale przede wszystkim doceniłam kierunek studiów jakim jest filologia polska. Paulina opowiada z ogromną pasją, oddaje się temu co robi. Pokazuje, że językiem można się bawić, można go badać, zgłębiać, nie trzeba być źle postrzeganym przez otoczenie molem ksiażkowym. 

Z pewnością z ogromną ciekawością przeczytacie książkę "Mówiąc inaczej". Zgłębianie wiedzy i super zabawa gwarantowane. Od dziś zaczynam regularnie śledzić kanał Pauliny. Moja przygoda z językiem właśnie się zaczęła...

PS jeszcze nigdy tak bardzo nie stresowałam się przy recenzowaniu książki. Paulina Mikuła podniosła poprzeczkę bardzo wysoko. Z każdym słowem drżałam przed popełnieniem błędu... :)
Za możliwość lektury dziękuję


 

12 komentarzy:

 1. Zobaczyłam tytuł i już myślałam, że to o mnie :D
  Chętnie bym poczytała i zorientowała się czego sama mogę się jeszcze dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Paulinę i sposób jej przekazywania wiedzy, więc obok książki nie mogłam przejść obojętnie! Książka jest świetna, napisana z humorem, ale i przekazywała wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, zdecydowanie chcę się z tą książką zapoznać. Może się okazać niezwykle pomocna ;)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio stale napotykam tę książkę na blogach. Na pewno dużo bym z niej wyniosła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już o niej i z wielką przyjemnością po nią sięgnę, na pewno pomoże mi w dopracowaniu mojego języka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niebawem zakupię sobie tę książkę. Obserwuję Paulinę już od początku jej kariery na YouTube i jestem zachwycona;)
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
 7. Paulinę Mikułę uwielbiam! Cenie jej charakter, usposobienie, niekonwencjonalny sposób nauki i żarty. Wiele można wynieść z jej filmików. To zaskakujące, jak wiele błędów popełniamy. Bardzo chciałabym mieć jej książkę i z pewnością za jakiś czas sobie ją sprawię :)
  Pozdrawiam cieplutko,
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten cytat o cudzysłowie xDD
  A książka się przyda, owszem.
  Jestem na humanie, co dalej? Nie wiadomo :D
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 9. na pewno kiedyś przeczytam :)/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię oglądać filmiki na kanale mówiąc inaczej. Dużo łatwiej przyswoić sobie wiedzę poprzez skojarzenia, podawaną z w małych, ale częstych dawkach. Prowadząca to bardzo pozytywna kobieta z ogromnym poczuciem humoru. Bardzo się cieszyłam z wydania tej książki, a powyższa opinia jeszcze bardziej wzmocniła moją chęć do jej zakupu. Pozdrawiam - Arianka.

  http://spotkanieprzyliteraturze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na półce i uważam, że jest to świetna książka. Przyda się każdemu, kto ma problemy z naszym cudownym językiem ;)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.