wtorek, 26 kwietnia 2016

ZAWSZE STANĘ PRZY TOBIE
"-Tato! Tato, co jest grane? Co oni wyprawiają?
-Proszę, proszę, nie zróbcie jej krzywdy - praktycznie błagał bandziorów. Potem spojrzał na mnie. 
- Kochanie, Brit, to tylko dla twojego dobra. Kochanie. 
- Coś ty wykombinował, tato?! - wrzasnęłam. - Dokąd mnie zabierają?! 
- To jedynie dla twojego dobra Brit - powtórzył i zobaczyłam, że płacze co przeraziło mnie jeszcze bardziej."

Brit niezbyt dobrze radzi sobie po rozstaniu rodziców. W nowej rodzinie nie znajduje dla siebie miejsca, macocha i przyrodni brat stanowią ciągłą konkurencję, a ojciec - cóż, ten całkowicie ulega presji nowej żony. 

Pomysłem na rozwiązanie rodzinnych problemów jest wysłanie dziewczyny do Red Rock - ośrodka terapeutycznego, gdzie leczy się zbuntowanych nastolatków.

Rzeczywistość okazuje się brutalna - Red Rock Academy przypominała nędzny tani hotelik ogrodzony drutem kolczastym, a dziedziniec zamiast drzew zdobiły pryzmy zakurzonych pustaków. Dla uwieńczenia tego wszystkiego teren patrolowało dwóch umięśnionych neandertalczyków. Wstępne badania Brit stawiają diagnozę: "Zespół zachowań prowokacyjno-buntowniczych ODD. " Dla Brit to prawdziwa droga przez mękę. Jej życie spoczywa w rękach terapeutów. Ciasna cela, brak towarzystwa i dziwny system kar i nagród to efekt słabych wyników w szkole, nocnych powrotów do domu, wiecznie naburmuszonej miny. Czy jednak to wszystko to zasługa Brit? Czy jej zachowanie to tylko wynik młodzieńczego buntu? Czy jest może jakieś drugie dno? 


"Po pierwszych dniach w Red Rock Academy przekonałam się, co muszą znosić zwierzaki w zoo." 

Dlaczego ojciec wsadził córkę do zakładu? Czy to wariatkowo, obóz poprawczy, czy przechowalnia dla niechcianych nastoletnich dziewcząt? Pracownicy ośrodka zamieniają życie podopiecznych w koszmar. Tu trafiły nastolatki z różnymi problemami: podejrzenie homoseksualizmu, anorektyczki, bulimiczki targające się na własne życie. Nie jest łatwo sprostać oczekiwaniom terapeutów i nie oszaleć. Tu ściany mają oczy i uszy, nie istnieje coś takiego jak przyjaźń. Na szczęście Brit poznaje cztery dziewczyny, dzięki którym pobyt w ośrodku nabiera sensu. Zaczyna pojawiać się siła walki, chęć przetrwania i powrotu do dawnej rzeczywistości. Istnieje obawa degradacji na niższe poziomy, ale dziewczęta wspólnie dbają o własne dobro. Wiedzą, że jeśli będą mieć w sobie nawzajem oparcie są w stanie oprzeć się szeryfowi i niewykwalifikowanym terapeutom. Zakładają BOSKI BAJECZNY SUPEREKSKLUZYWNY KLUB WARIATEK i zaczynają się w nim czuć jak siostry. 


"Kto tu był pochrzaniony: Martha czy jej rodzice z obsesją na punkcie szczupłej sylwetki? Cassie czy jej homofobiczni matka i ojciec? V czy jej wspaniali starzy, zbyt zajęci, by się nią zaopiekować? Ja czy mój ojciec niepotrafiący skonfrontować się z rzeczywistością? "

 Dorośli porzucili swoje role, otoczyli się kołem ignorancji. Czy można im dalej ufać? Dziewczyny muszą dbać same o siebie. Czy dorośli chowają głowę w piasek? Jak skończy się wojna buntowniczek Red Rock Academy? Czy prywatne śledztwo dziewczyn odniesie sukces?

Książka "Zawsze stanę przy tobie" to kolejna pozycja godna uwagi. To słodko-gorzka opowieść o życiu współczesnych nastolatków, o ich zainteresowaniach, problemach i przekraczaniu progu dorosłości. Autorka zadbała o wspaniałą kreację bohaterów. Kolejne kartki książki to nie tylko odkrywanie tajemnic rodzinnych funkcjonariuszek Red Rock Academy, ale przede wszystkim obnażanie charakterów, uczuć i emocji. 

To próba odpowiedzi na pytanie jak sprostać oczekiwaniom dorosłych. Czy rodzice nie stawiają zbyt wysoko poprzeczek swoim dzieciom? Czy próby samobójcze, anoreksje to nie w pewien sposób próba obrony? A Brit? Czy strach jej ojca może mieć tragiczne konsekwencje? 

Książka Gayle Forman to także  głos w obronie praw obywatelskich. Autorka podkreśla, że dziecko to też człowiek. Człowiek, który myśli i czuje. Znęcanie się fizycznie i psychiczne jest karygodne. Nie tłumaczy go strach, bezradność i zbyt wygórowane ambicje. W tym mroku uczuć jest jednak światełko w tunelu. Znajdują się osoby, którym można zaufać, dzięki którym udaje się nie oszaleć. Dziewczęta znajdują oparcie w samych sobie, ale są też dorośli, którym nie jest obojętny los dziewczyn z problemami. 

Mam nadzieję, że zachęciłam was do lektury tej niezwykłej książki. Nie jest to powieść łatwa i przyjemna, podejmuje tematy trudne, ale niezwykle ważne. Takie, o których trzeba i powinno się rozmawiać. Gayle Forman - autorka bestsellerów Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz i tym razem udowodniła, że nie boi się takich tematów poruszać. Książkę Zawsze stanę przy tobie polecam młodzieży, rodzicom, każdemu z nas...

ZA MOŻLIWOŚĆ LEKTURY DZIĘKUJĘ


12 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści Gayle Forman i tej też nie mogłam przegapić :) Książka czeka już u mnie na półce. Zabieram się niedługo za czytanie.
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. na pewno muszę przeczytać, bardzo podobały mi się "Zostań, jeśli kochasz" i "Wróć, jeśli pamiętasz" <3/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki tej autorki, pochłaniam je w ciągu jednego dnia. Mam nadzieję, że tę też uda mi się przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gayle Forman tak mnie rozczarowała "Zostań, jeśli kochasz", że już więcej nie chcę mieć z nią do czynienia, pomimo kolejnych książek, kolejnych pięknych okładek, kolejnych pozytywnych recenzji. Nie i jeszcze raz nie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę autorkę więc na pewno będę mieć u siebie tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie specjalnie ciągnie mnie do tej książki, wydaje mi się ona po prostu dziwna i jak na razie nie mam jej w planach.
  Pozdrawiam cieplutko ^^
  ksiazki-bez-tajemnic.blopgspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzy razy tak! Czytałam cały dorobek autorki, który istnieje na polskim rynku i muszę przyznać, że nie mogę się doczekać tej powieści. ;) Wydaje mi się, że będzie najlepsza ze wszystkich. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. To lektura nie dla mnie. Ani autor mnie nie przekonuje, ani okładka, ani historia. Może to dlatego, że lubuję się w innych klimatach. Nie wiem. Ale recenzja mi się podobała;D
  Przewodnik Czytelniczy

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam "Zostań jeśli kochasz" i trochę zawiodłam się na tej książce, więc na razie raczej nie ciągnie mnie do innych powieści tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już kilka pozycji Gayle Forman m.in: "Zostań, jeśli kochasz", "Wróć, jeśli pamiętasz", "Byłam tu" i jako tako mi się podobały :) Zapewne sięgnę po tę książkę w wolnej chwili ;)

  Zapraszam do mnie na czytelnicze podsumowanie kwietnia:
  http://kochajacaksiazki.blogspot.com/2016/04/podsumowanie-miesiaca.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie pozycja dla mnie! Już jestem ciekawa i wyczuwam, że w najbliższym czasie tą ciekawość zaspokoję :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.