sobota, 16 kwietnia 2016

DLACZEGO CHCESZ SIĘ ZABIĆ?


CZY OD MĄDROŚCI MOŻNA ZWARIOWAĆ?


Craig jest z pozoru zwykłym nastolatkiem. Towarzyskim, inteligentnym, gadatliwym. Ma jednak zbyt wygórowane ambicje. Ciężko pracuje, by dostać się do najlepszego liceum. To ta szkoła ma zapewnić mu dalsze życie w luksusie i sukces. Ale przecież nie wystarczy tylko dostać się do szkoły. Czeka na niego wiele pracy, nieprzespanych nocy i niejednokrotne odmówienie sobie przyjemności na rzecz nauki. Ciągły stres, dalsze niepowodzenia doprowadzają chłopaka na skraj wytrzymałości psychicznej. 

"Ile masz lat?
Piętnaście.
Dlaczego chcesz się zabić?
Bo stwierdzono u mnie depresję, taką kliniczną. To nie jest jakiś...chwilowy dołek czy coś. Nie radzę sobie w nowej szkole. Tak źle jeszcze nigdy wcześniej nie było i dotarłem do etapu, że nie chcę się już z tym wszystkim szarpać."


 "Całkiem zabawna historia" jest początkowo typową opowieścią o zwyczajnym życiu, dziecięcych marzeniach - często zbyt ambitnych jak na tak małe dziecko. Okazało się jednak, że to słodko-gorzka opowieść o dorastającym chłopaku, którego maksymalnie przytłoczyło życie w społeczeństwie, w którym wszyscy dążą do sukcesu - często kosztem szczęścia swojego i innych. Craig nie udźwignął presji otoczenia i tempa pędzącego świata.Po nieudanej próbie samobójczej trafia na oddział psychiatryczny. Koniec? To dopiero początek.

Książka nie należy do tych łatwych. Bardzo trudna tematyka, ogrom przeróżnych przemyśleń. Razem z Craigem uczestniczymy w spotkaniach z psychiatrą. Ta książka uświadomiła mi jak trudna i ciężka jest praca psychologa czy psychiatry. Teraz wiem, że nie jest to coś, co naprawdę chcę robić w przyszłości. Sesje terapeutyczne doprowadzały mnie nie tylko do znużenia, ale również strasznie irytowały. Ciężar, który nosi w sercu Craig przytłoczył również mnie. Ledwo dobrnęłam do końca tej książki. Może dlatego, że kolejny raz miałam zbyt wysokie oczekiwania? A może dlatego, że zraziłam się na samym początku i nie umiałam już później wgryźć się w tę historię. Pomimo lekkości języka lektura nie sprawiła mi przyjemności, męczyłam się przy niej i po prostu czekałam na koniec...
Co ciekawe, na podstawie książki powstał film z Emmą Roberts i Keirem Gilchristem w rolach głównych. Nie wiem jak Wy, ale ja chętnie go obejrzę. Może w trakcie czytania przeoczyłam coś istotnego w historii Craiga? Ta książka nie spełniła moich oczekiwań, mimo że nie stronię od trudnej tematyki. O gustach nie dyskutujemy - powinniście sami spróbować po nią sięgnąć.

Za możliwość lektury dziękuję
 

7 komentarzy:

 1. Nie wiem czy sięgnę. Boję się ksiązkowego kaca po takich pozycjach:(
  http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Musiałabym się jeszcze nad nią zastanowić, a co do truskawek, pychota! <3 xd

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest łatwa, ale warto do takich książek zaglądać. Jeśli będę miała okazję, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo, że nie jest to łatwa książka, to jednak bardzo mnie ciekawi i myślę, że warto poświęcić na nią czas. Mam nadzieję, że spełni moje oczekiwania ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie ta książka nie należy do łatwych. Ja jednak bardzo lubię taką literaturę i z pewnością sięgnę po tę pozycję w najbliższym czasie.
  Zapraszam na mojego bloga książkowego: http://ksiazkiwidzianeoczaminatalii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nad książką muszę się zastanowić, ale truskawki biorę w ciemno :) Pozdrawiam Pośredniczka

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę mi przypomina książkę ''Weronika postanawia umrzeć''

  julandpi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.