niedziela, 1 listopada 2015

A POTEM PRZYSZŁA WIOSNA..



Przepiękna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Książka, której nie sposób nie przeczytać.Pola Gajda, to odtwórczyni jednej z głównych ról w serialu "Wakacje za barem". Sława, pieniądze, ciągłe wywiady. Czy to czyni ją szczęśliwą? Nie. Grzegorz, jej chłopak, nie ma dla niej czasu. Również gra w filmach, do tego reklamy, wywiady. To, co kiedyś ich łączyło, po cichutku odeszło. Żyją w ciągłym biegu, coraz rzadziej  spotykają się na wspólnych kolacjach. Namiętność, która ich łączyła przeradza się w szybki, coraz rzadszy seks.





"Przez ten rok coś się pomalutku, niezauważalnie wypalało, codziennie po trochu, aż została ze mnie kupka popiołu. Patrząc wstecz, nie potrafiłam znaleźć dnia, w którym to się zaczęło. Żadnego wydarzenia, żadnego słowa, które roznieciło ten mój mały pożar, pozostawiający we mnie wyłącznie zgliszcza."


O odejściu Grzegorza dowiedziała się z internetowych portali.  Pisano, że zdradzał ją już od dawna ze znaną modelką Samantą Jasak. Plotkę potwierdzało zrobione z ukrycia zdjęcie. Kiedy wróciła do domu już go nie było. Zniknęły rzeczy. Po prostu zniknął. Tak samo zwyczajnie i po prostu jak się kiedyś pojawił.

Rozpacz Pola zapija alkoholem. Potem wyje z bólu i rozpaczy. Jej życie legło w gruzach. Chciała wyjaśnień. Grzegorz nie odbiera telefonów. Została sama, wokół tylko mnóstwo szydzących oczu. Na ojca nie mogła liczyć, jak sama mówiła "miał ją w dupie", a matka? Pamiętała tylko jej słowa: "Doigrasz się. Aktorstwo, to dobre dla kurew". Świat runął jak zamek z piasku.
Po pierwszej rozpaczy przyszedł czas na pytanie DLACZEGO? DLA KOGO? CZYM ZAWINIŁAM? Nie znała odpowiedzi. Postanowia pożegnać się z życiem. Dla odwagi wypija butelkę wódki i rusza w drogę po własną śmierć. Anioł Stróż miał jednak inne plany. Czyjeś silne ramiona ratują ja ze szpon śmierci. Niestety na krótko. Myśl o samobójstwie powraca. Kolejna próba też.  Anioł Stróż się nie poddaje. Czy  pobyt w wiejskim zaciszu przywróci Poli równowagę? Czy rozwikłanie  tajemnic przeszłości da jej nowe życie? Czy po ciężkiej zimie przyjdzie wiosna?

Książka, która gorąco polecam, to kolejna pozycja podejmująca temat trudnej, nieszczęśliwej miłości, zdrady, załamania. To przepiękne studium psychiki kobiecej duszy. Pola, której dzieciństwo nie rozpieszczało, we własnym życiu próbuje nadrobić wszystkie straty. Ma wykształcenie, pieniądze, dobrą pracę. Co prawda wymaga ona poświęcenia, ale daje dziewczynie satysfakcję. Związek z Grzegorzem - to z nim planuje wspólną przyszłość. Cztery wspólne lata, okazują się jednak porażką. Nieszczęście, które ją dotyka, powoduje, że ucieka jak zwierzątko, które czuje ból. Na szczęście Bóg czasami stawia przed nami ludzi, którzy ratują nasze życie. Tak jest i w przypadku Poli. Konrad i pan Stefan, to mężczyźni, którzy mają ogromny wpływ na jej nowe życie.
To nie tylko książka o miłości, jej różnych odcieniach,  ale przede wszystkim książka o cierpieniu, odpowiedzialności ,naprawianiu błędów. I to nie tylko Poli, ale i osób, z którymi połączył ją los. To książka o dźwiganiu krzyża, które nazywamy życiem, o wyborach właściwych dróg i przede wszystkim .... wybaczaniu.

To również refleksja nad trudną pracą paparazzich. Nie wszyscy zastanawiają się nad konsekwencjami zrobionych i publikowanych zdjęć. Nie zawsze pieniądze i sława są najważniejsze. Nie wszystkie błędy da się naprawić. Czasami warto zadać sobie pytanie CZY WARTO?
Książkę Agnieszki Olejnik po prostu musicie przeczytać. I nie jest to tylko książka dla kobiet. To również pozycja dla mężczyzn, dla tych co kochają, zdradzają lub po prostu się wahają. Mnie ujęła swoją wrażliwością, tajemniczością, a przede wszystkim znajomością psychiki kruchego ludzkiego ciała. Załamanie nerwowe - jego złożone  przyczyny i konsekwencje. Tak wiele pytań, czasami bez odpowiedzi.

Styl pisania autorki sprawia, że nie sposób nie włączyć się emocjonalnie w przeżycia bohaterów, cały czas mamy wrażenie, że jesteśmy między nimi. Żyjemy ich problemami i  radościami. I to w tej książce jest najpiękniejsze.


13 komentarzy:

 1. Muszę mieć tą książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. No no, jedyne co mi pozostaje to zapoznać się z tą książką.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią kiedyś przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że ta książka wpisze się w moje gusta, jeśli chodzi o literaturę, stąd zapewne mając taką okazję, sięgnę po nią. :)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo chętnie bym ją przeczytała, zapisuje na liście do przeczytania ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie pozostaje mi nic innego, jak zapoznać się z tą książką. Już wpisuję ją na moją listę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po tym co napisałaś to muszę koniecznie ją przeczytać.;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że przedstawiłaś mi całą książkę w opisie. Przepraszam, że dopiero po dwóch tygodniach zajrzałem na Twojego bloga. Niestety nie miałem czasu, ani ochoty na czytanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mylne wrażenie, książka zaskakuje jeszcze wieloma rzeczami ;)

   Usuń
 9. Ta książka już za mną i bardzo mi się podobała. Twoja recenzja świetnie wyraża moje wrażenia po lekturze. Zachęcam wszystkim do przeczytania tej książki, bo warto. Ja się nie zawiodłam :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesuje mnie życie znanych osób; czy rzeczywiście jest takie idealne? Chyba warto sięgnąć po tę książkę w niedalekiej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam "Zabłądziłam" i była to dość wartościowa książka. Z tego co wyczytałam u Ciebie, tą też warto. Przy kolejnej wizycie w bibliotece rozejrzę się za nią. ;)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.