czwartek, 5 listopada 2015

CZARNA SERIA..PM NOWAK COKOLWIEK UCZYNILIŚCIEWarszawą wstrząsa seria napadów na księży wracających z wieczornej kolędy. W tym samym czasie dochodzi do dewastacji kościołów i cmentarzy. Dochodzeniem zajmuje się komisarz Jacek Zakrzeński. W trakcie śledztwa wychodzą na światło dzienne coraz to nowe fakty. Ku zaskoczeniu policji miejsca ataków na duchownych tworzą na planie miasta kształt odwróconego pentagramu. Czy to tylko przypadek? Co wspólnego z napadami na księży ma Karol Krenz?

W tym samym czasie do prokuratury zgłasza się młody mężczyzna. Przyjechał z Ameryki, by złożyć zeznanie o wydarzeniach z przeszłości, które miały wpływ na całe jego przyszłe życie.  W czerwcu 1981 roku był ministrantem w jednej z warszawskich parafii. Wtedy to doszło do molestowania go przez jednego wikariuszy. Mężczyzna nie pamięta nazwiska, pamięta tylko że był to ksiądz, T. Chce pomocy, żąda sprawiedliwości, wyjaśnienia sprawy i ukarania winnego. Niestety prokurator Kacper Wilk odmawia mu wszczęcia śledztwa. Przepisy. Jest jednak coś co nie daje Wilkowi spokoju. Obawia się, że ofiara molestowania Mateusz Czarny może sam na własną rękę dochodzić sprawiedliwości. Rozpoczyna prywatne śledztwo.
Czy sprawa napadów na księży i molestowanie ministranta mają ze sobą coś wspólnego? Kim jest Paweł Czarny? Czy teza doktor Andżeliki jest uzasadniona i prawdziwa?

 "Mamy do czynienia z kimś, kto nie ma problemu z Panem Bogiem jako takim, tylko z Kościołem instytucjonalnym. Bo uważa, że za bardzo się od Boga oddalił, za bardzo związał się ze światem świeckim, czego symbolem jest fizyczna bliskość kościołów z pogańskimi świątyniami. Działania na cmentarzach mają zwracać uwagę na prawdziwy wymiar chrześcijaństwa, takie memento mori?"

Czy uda się rozwiązać tę kryminalną zagadkę? Czy wspólne działania komisarza Zakrzeńskiego i prokuratora Wilka doprowadzą do wyjaśnień, czy uda się zapobiec dalszemu rozlewowi krwi?
Książka "Cokolwiek uczyniliście" to jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam w ostatnim czasie. Nie dość, że akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie, to jeszcze podjęty temat molestowania w Kościele sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Inaczej po prostu nie można. Autor zadbał, by każda przeczytana strona podkręcała tempo akcji. Kiedy wydaje się, że już jesteśmy na tropie, pojawiają się nowe postacie i nowe fakty. Liczne dialogi sprawiają, że książkę czytamy jednym tchem. Aura tajemniczości trzyma nas w napięciu przez cały czas.
Na pochwałę zasługuje także ogromne przygotowanie autora do napisania tej książki. Widać tu znajomość prawa kanonicznego i karnego, struktury i symbolikę Kościoła. To także studium ludzkiej psychiki. Widzimy świat postrzegany oczami zranionego, wykorzystanego dziecka, ale także stajemy z drugiej strony - kata, tego który rani, ma poczucie winy, wydarzenia z przeszłości rzutują na całe jego życie.

To nie jest zwykły kryminał, to poniekąd analiza  współczesnego Kościoła, jego nauczania i przede wszystkim odpowiedzialności.  To nie jest tak, że krzywdy wyrządzone przez księży to tylko sprawa ich sumienia. To rzutuje na cały Kościół, na to jak jest odbierany i postrzegany.

Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, ze PM Nowak to taki polski Dan Brown. Ten autor zdecydowanie przypadł mi do gustu. I chociaż książka "Cokolwiek uczyniliście" to trzecia część cyklu o prokuratorze Wilku i komisarzu Zakrzeńskim, z pewnością sięgnę po poprzednie.  Mam nadzieję, że zachęciłam Was do zapoznania się z tą pozycją. Z pewnością nie będziecie rozczarowani. 

Za możliwość emocjonującej lektury dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

9 komentarzy:

 1. Tak czy owak zawsze Nowak;) Książka po którą, na pewno sięgnę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam tą książkę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno przeczytam, zwłaszcza, że dzieje się w miejscu, które znam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajomość tych miejsc wciągnie Cię w książkę jeszcze bardziej.. :)

   Usuń
 4. Książka zdecydowanie jest w moim klimacie. Uwielbiam kryminały i przeróżne zagadki, więc na pewno przeczytam ;)
  Aleja Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno jak będę miała chwilę, sięgnę po tą książkę!
  http://book-sloneczko-haribo.blogspot.com/2015/11/fangirl.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam książkę na półce. Teraz tylko znaleźć trochę czasu i ją przeczytać, bo na pewno warto to zrobić :) Super recenzja. Bardzo zachęcająca do sięgnięcia po lekturę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się całkiem niezły kryminał ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.