środa, 25 listopada 2015

MARTA ZABOROWSKA "GWIAZDOZBIÓR"


Kolejna dobra książka w wydanej przez WYDAWNICTWO CZARNA OWCA  Czarnej Serii. "Gwiazdozbiór" Marty Zaborowskiej to próba rozwiązania zagadki tajemniczych morderstw dzieci z podwarszawskiej szkoły dla uzdolnionych uczniów. 


Wydawałoby się, że każde z nich jest inne. Ciało małego chłopca znaleziono w lesie, dziewczynki w starym basenie. Z pozoru różne sprawy łączy jeden element - kalectwo dzieci. Nie bez znaczenia pozostaje tu też trudna sytuacja rodzinna, bieda i porzucenie. Na miejscach odnalezienia zwłok i ciałach dzieci znajdowano dziwny biały proszek. Czyżby to "Milczenie owiec" w zaściankowej odsłonie?
Kim jest morderca? Co nim kieruje? Czy prawdziwa jest poniższa teza?

"On czuje władzę nad nimi, a władza daje mu wolność. Świadomość, że od niego zależy czyjeś życie, jest jak afrodyzjak. Im ma go więcej, trym bardziej się od niego uzależnia. Potrzebuje go jak dawki adrenaliny. W przeciwnym wypadku po co ludzie by zabijali? Co innego , kiedy powodem jest zemsta. Chęć zamordowania za to, że skrzywdził czy choćby przeszkadza i nie daje żyć po swojemu."


Szokujące zdarzenia bada bezkompromisowa detektyw Julia Krawiec. Bacznie obserwuje fabrykę talentów, w której zgromadzono w jednym miejscu dzieci uzdolnione muzycznie, plastycznie i sportowo. Czy ich osiągnięcia to tylko efekty żmudnych i długich ćwiczeń i treningów?
Śledztwo nie należy do najłatwiejszych brak świadków, konkretnych dowodów. Pojawia się światełko w tunelu, kiedy do warszawskiej ASP ktoś przysyła list z rysunkami zamordowanych uczniów. Julia Krawiec wpada na genialny pomysł, który o ile wypali, może wskazać seryjnego mordercę. Policjantka wciela swój plan w życie.

"Gwiazdozbiór"  to naprawdę bardzo dobry kryminał. Wartka, trzymająca w napięciu akcja, nie pozwala się od tej książki oderwać na długie godziny. Z każdą strona oczekujemy wyjaśnienia, ale nic bardziej mylnego. Nieoczekiwane zwroty akcji powodują, że nie takiego zakończenia się spodziewaliśmy.

Styl pisania autorki  - lekki i przyjemny z pewnością przypadnie każdemu do gustu. Razem z Julią Krawiec i jej współpracownikami dążyć będziemy do wyjaśnienia zagadki i znalezienia mordercy, a uwierzcie mi, będziecie żyć prowadzonym śledztwem.

Książka Marty Zaborowskiej to również wspaniała psychoanaliza mordercy. Autorka próbuje znaleźć motywy kierujące człowiekiem, który nie ma skrupułów, by zabić niewinne, bezbronne a na dodatek kalekie dziecko. Czy jej się to udaje? Czy jest możliwe wytłumaczenie takiego okrucieństwa, zaplanowanego okrucieństwa?

Nie tylko mordercę autorka wzięła pod lupę. Julia Krawiec, dobra, ambitna policjantka pragnie ukarania winnego, kieruje się jednak osobistymi pobudkami. Bierze sobie tę sprawę szczególnie do serca, bo pod jej sercem rośnie mały człowiek. Młoda matka wie jakiej opieki potrzebuje bezbronne dziecko, tym bardziej złości ją fakt okrutnych zbrodni. Jaką cenę przyjdzie zapłacić jej za wykrycie sprawcy? Czy kara będzie stosowna do winy?


Mam nadzieję, że sięgnięcie po tę książkę. Polecam ją szczególnie wszystkim miłośnikom kryminałów, trudnych zagadek. "Gwiazdozbiór", to taki polski odpowiednik "Milczenia owiec". Jeśli lubicie takie klimaty, będziecie zachwyceni.

Za możliwość lektury dziękuję 


9 komentarzy:

 1. Wydaje się być naprawdę ciekawa. Będę musiała ją przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z jakąkolwiek książką z Czarnej Serii, a z tego co słyszałam, jest czego żałować :) Dlatego zaległości muszę jak najszybciej nadrobić, może właśnie na pierwszy ogień wybierając "Gwiazdozbiór".

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że to coś dla mnie! :D
  Pozdrawiam!
  Hon no Mushi

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji przeczytać tej książki, ale coś mnie tknęło by przejrzeć swoje półki i trafiłam na jedną powieść z Czarnej Serii, która mnie przyciągnęła swoim opisem. Mam nadzieję wkrótce się zabrać za czytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie historie, w których mnożą się trudne i zawiłe zagadki. Nie słyszałam o tej pozycji, a z Twojego opisu wynika, że jest idealna dla mnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najwyższy czas poszukać tej książki i się z nią zapoznać.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Być może kiedyś sięgnę po tę książkę, ale aktualnie nie mam akurat ochoty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na ciekawą. Być może kiedyś ją przeczytam :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna recenzja. Kryminały uwielbiam. Ten niesamowity dreszczyk emocji. Hmm na pewno przeczytam.:) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.