sobota, 18 listopada 2017

ILE BYŚ DAŁ, BY ODZYSKAĆ WSPOMNIENIA...?
W tajnym ośrodku, o którego istnieniu wie niewielu, przeprowadzane są badania na młodocianych przestępcach. Pacjenci ośrodka w większości cierpią na ostry zespół stresu pourazowego. Naukowcy ingerują w ludzki mózg, bawią się nim, robią przerażające eksperymenty. Interweniują w ludzkie wspomnienia - wymazują z pamięci te najgrosze, najbardziej traumatyczne, które mogłyby w dużym stopniu zaburzyć życie nastolatków. Sara jest jedną z pacjentek, a może trafniejsza będzie nazwa szczur badawczy? Nie ma normalnego życia tak jak inne dzieciaki. Nie spotyka się z przyjaciółmi, nie chodzi na randki, nie bawi się i nie chodzi do szkoły. Jej codziennością są bolesne badania, odór szpitalny, zastrzyki i pomiary. Jej życie zmienia się, gdy
w ośrodku dochodzi do awarii prądu. Ktoś wykorzystuje sytuację i podrzuca Sarze tabletki, dzięki którym ma odzyskać pamięć. Dziewczyna nie zastanawia się i połyka jedną z nich, a później ucieka. Wspomnienia zaczynają wracać... rozpoczyna się gra i walka o lepsze jutro. Czy Sara dowie się prawdy? Czy uda jej się przeżyć ucieczkę z ośrodka? Jak na jej życie wpłynął projekt Tabula Rasa i dlaczego była zmuszona do niego dołączyć?

Klimat książki "Tabula Rasa" jest niezwykle ponury i przygnębiający. Przewijający się przez kolejne karty książki strach, niepewność, ból. Rodem z serii "Program" Suzanne Young, ale bez takiego porywu i wartkiej akcji. Miałam wrażenie, że w tej książce przez długi czas się nie dzieje, by później akcja wręcz zawładnęła czytelnikiem. Raczej nie jestem fanką takich zabiegów. Lubię od razu wciągnąć się w książkę, polubić bohaterów na tyle, by wczuć się w ich sytuację, wręcz stanąć u ich boku i razem z nimi walczyć, przeżywać przygody i zatracić się w ich światach. W tym przypadku udało mi się to dopiero pod koniec książki. 

Thriller Kristen Lippert-Martin niestety nie zrobił na mnie tak ogromnego wrażenia jak się spodziewałam. Mimo to książkę uważam za godną uwagi. Dość oryginalny pomysł i całkiem świeża historia. Jak już wspomniałam - napisane bez porywu, ale to nie znaczy, że kiepsko. Wręcz przeciwnie. Autorka potrafiła zaciekawić mnie na tyle, bym nie odłożyła książki, ba, bym nawet nie oderwała się od niej na moment. Historia Sary zaintrygowała mnie na tyle, że książkę przeczytałam za jednym zamachem. To naprawdę dobra, napisana prostym i przystępnym dla młodzieży językiem młodzieżówka. Polecam w szczególności miłośnikom thrillerów młodzieżowych, książek o tematyce dystopijnej i poruszających niełatwe tematy.

Za możliwość lektury dziękuję


13 komentarzy:

 1. Szkoda że ostatecznie książka wypadła dość blado bo zainteresowałaś mnie opisem, lubię taką ciężką i mroczną tematykę. No ale trudno, są lepsze pozycje w tym temacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. No cóż w takim radzie ja odpuszczam, a szkoda bo miałam nadzieję,że będzie to ciekawa lektura.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się ona przerażająca, ale przyznam, że mnie zaintrygowalas!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio mam dość przygnębiających książek, dlatego raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka świetna ale nie wiem czy skuszę się na lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiła mnie ta książka już dawno temu, ale jakoś o niej zapomniałam. Ja też lubię, gdy książka wciągnie mnie od razu i obawiam się, że w tym przypadku mogałbym się na początku nudzić i ją odłożyć. Z drugiej jednak strony jestem jej na tyle ciekawa, że chyba w końcu przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie miewam nastroju na takie przygnębiające pozycje i chyba na całe szczęście ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po opisie od razu mi się skojarzyła seria Program, ale chyba wolę przeczytam Plagę samobójców niż to :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna myślę nad przeczytaniem tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka jest przepiękna i jeszcze zachęciłaś mnie do treści. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi fajnie, ale nie wiem czy dam radę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo, że tobie książka średnio się podobała, to ja jestem jej ogromnie ciekawa :) Integruje mnie temat badań na ludzkim mózgu :)
  Pozdrawiam :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie na tę porę roku :P

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.