sobota, 1 października 2016

BEZWZGLĘDNY ŚWIAT ŁOTRZYKOWSKICH PORACHUNKÓW

"Ballada o przestępcach" to opowieść o miłości w bezwzględnym świecie łotrzykowskich porachunków. Anglia. XIV wiek. To tutaj rozgrywa się akcja powieści Marcina Hybela. 

Grupa wędrowców zmierza do Londynu. Niestety staje się łupem bezwzględnych łotrów. Giną wszyscy oprócz 12-letniego Williama i 8-letniego Gilberta. Bandyci mają wobec nich niecne plany - mają stać się żebrakami na usługach gildii. Przez wiele...wiele stron obserwujemy ich naukę rzemiosła. Londyn jest brudny, nieciekawy i pełen przemocy. Razem z chłopcami przemierzamy ulice miasta, poznajemy fach żebraczej pracy. Niestety w pewnym momencie bracia zostają rozdzieleni. Gilbert trafia pod opiekę zakonników, William ma zostać najlepszym złodziejem całej gildii. Poznawanie kodeksów, ćwiczenia żebraczego fachu, sztuk walki - jednym słowem nauka tego, jak powinni żyć, aby przeżyć. Z małych chłopców William i Gilbert przeobrażają się w prawdziwych mężczyzn. Zaczynają nimi kierować własne żądze i pragnienia. Na drodze jednego z nich staje kobieta. Wtedy powieść nabiera tempa. 

Ogromnym atutem jest wierne oddanie klimatu średniowiecznego Londynu. Marcin Hybel przytacza wiele autentycznych wydarzeń z dziejów XIV wiecznej Anglii. Autor dba o szczegóły i realizm.  Lekki styl, liczne dialogi i moc wulgaryzmów sprawiają, że książkę chwilami czyta się bardzo szybko. Niestety, mimo tych wielu zalet muszę przyznać, że były momenty, kiedy książka mnie po prostu nużyła. Dopiero pojawienie się kobiety, rozwijający wątek miłosny nieco ożywiły powieść.  Może to jednak tylko moje odczucia? 

Z pewnością warto jednak sięgnąć po tę książkę. Jest to przede wszystkim jedna z niewielu pozycji podejmujących tematykę średniowieczną, której twórcą jest polski autor. Doceńmy rodzimych pisarzy! Po wtóre jest to rewelacyjna powieść o sile przetrwania i woli życia. Chłopcy dorastają, a warunki, w których dojrzewają, kształtują ich charaktery.  I oczywiście miłość - uczucie mające ogromną moc. Czy jednak zawsze zwycięża?


Za możliwość lektury dziękuję

4 komentarze:

  1. Jaka świetna książka!:) Zapisuję ją sobie na listę, ponieważ kocham średniowieczne klimaty:) Pozdraawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. O, jak ciekawie się zapowiada! Może kupię przy okazji :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że zdecyduję się na tę przygodę czytelniczą, może być bardzo ciekawie, nawet jeśli są jakieś mankamenty, to i tak średniowieczny klimat powinien mnie przyciągnąć. :)

    OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.