sobota, 1 października 2016

Uważajcie, ta książka potrafi zawładnąć sercem i umysłem!Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca. 

Czym więc jest te podzielenie? 100 % ciała zostaje przy życiu. Tylko w podzielonym stanie. Będą żyć. Tylko, że w innej formie. Ich ciała przestaną należeć do nich...

"Podzieleni nie odchodzili z hukiem - nie odchodzili nawet z płaczem. Odchodzili w ciszy, która towarzyszy płomieniu świecy gaszonej palcami."

 Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.


Czy ludzie naprawdę mogą zrobić to własnym dzieciom? Czy w chwili podjęcia decyzji są jeszcze ludźmi? A może przez jej podjęcie bezpowrotnie tracą swoje człowieczeństwo? 


Connor, Risa i Levi to trójka nastolatków oddanych do podzielenia. Udaje im się jednak uciec z transportu i podjąć próbę uniknięcia tak okrutnego losu. Od tego momentu ich  życie przeobraża się w desperacką walkę. Walkę o swoje prawa, ale przede wszystkim o normalne życie. Wraz z uzyskaniem pełnoletności staną się bezpieczni. Czy uda im się przetrwać? Czy to możliwe? Przecież żyją w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała. I zrobić z nich użytek...


"Podzieleni" to książka o przerażającej tematyce, która pozostaje w pamięci na długo. Idealny, kilku zdaniowy wstęp do powieści, nadający jej specyficzny, mroczny klimat. Później jest już tylko lepiej. Dawno nie czytałam tak emocjonującej książki. Strach, przerażenie, współczucie, radość. Wszystko to towarzyszyło mi w trakcie lektury. I wspaniały, oryginalny pomysł, niepowielanie schematów, stworzenie czegoś nowego. 

To przejmująca, chwilami bardzo wzruszająca książka. O czym? Przede wszystkim o życiu. Każdy z nas na nie zasługuje. I ta książka to udowadnia. Zmusza też do chwili refleksji. Myślę, że autor tworząc tę fabułę miał na myśli coś znacznie głębszego. To szokująca powieść, której celem jest otworzenie ludziom oczu na wiele spraw. Ale przede wszystkim udowadnia, że każde życie jest ważne. 

Podsumowując, książka z ważnym, mądrym przesłaniem. Nie tylko dla młodzieży, ale także i dla dorosłych. Warta przeczytania. Polecam.

Uważajcie, ta książka potrafi zawładnąć sercem i umysłem! Nie mogę doczekać się kolejnych tomów! 
Za możliwość lektury dziękuję4 komentarze:

 1. Jeszcze jej nigdzie nie widziałam, ale ostatnio nie odwiedzałam ksiegarni.
  Myślę, że chciałabym ją przeczytać. Sam opis strasznie mnie zachęcił. Recenzja również, bardzo udana.
  pozdrawiam i serdecznie zapraszam
  [http://polecam-goodbook.blogspot.com/]

  OdpowiedzUsuń
 2. dużo dobrego o niej słyszałam, jednak z opisów kojarzy mi się trochę ze Starterem. Jednak jak będę miała możliwość to chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale mnie zaciekawiła ta recenzja! Na pewno przeczytam książkę :)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.