piątek, 4 maja 2018

KOLEJNA KSIĄŻKA AUTORKI "MOST DO TERABITHII"
Galadriel Hopkins została porzucona przez matkę. Od ponad trzech lat nie może nigdzie zagrzać miejsca na dłużej. Gdy już udało jej się pokochać nową rodzinę i zżyć z nią na tyle, by chcieć z nią pozostać na całe życie, ci wyprowadzają się i znów pozostawiają Gilly na pastwę losu. Ta znów przechodzi z rąk do rąk. Boi się zaangażować, obawia się kolejnego porzucenia. Trafia do wyjątkowej rodziny. Gruba Pani Trotter, upośledzony William Ernest oraz ich niewidomy sąsiad, którym z życzliwości opiekuje się kobieta. Gilly początkowo nie wierzy własnym oczom. Szuka namiastki normalności, a zastaje coś takiego. Robi wszystko, by stamtąd uciec. Czy jej się uda? Jak skończy się ta historia? A może Gilly w końcu uda się kogoś szczerze pokochać?

"Wspaniała Gilly" to książka bardzo krótka, ale to nie przeszkadza, by działo się w niej wiele. Byłam w szoku, że na tak niewielu kartach można przekazać aż tak dużo. Czytelnik dostaje kawał mądrej, momentami zabawnej, ale głównie inteligentnej książki. Książka jest skierowana głównie do dzieci, ale myślę, że i dorośli znajdą w niej coś dla siebie. Dla tych drugich problemem może być fakt, że wszystko rozgrywa się tak szybko. Na dobrą sprawę nie zdążymy wciągnąć się w historię Gilly, a już musimy się z nią rozstać. Nie ma tu rozwlekania historii, długich opisów. W książce Katherine Paterson jest krótko i na temat. Sama nie wiem czy to aż tak dobrze...

Oczywiście, książka była naprawdę mądra i w łatwy, przystępny dla młodszych sposób dotknęła trudny temat. Mnie jednak nie poruszyła aż tak bardzo jak na to liczyłam. Owszem, przeczytałam i doceniam fakt, że w książkach dla młodszej młodzieży nie braknie trudnych tematów, ale nie zachwyciłam się. Uważam, że można było wycisnąć z tego o wiele więcej niż autorce się udało. Bardzo dużym plusem tej książki są bohaterowie, którzy są bardzo prawdziwi i przekazują bardzo ważne życiowe prawdy, zasady, którymi powinniśmy się kierować i otwierają oczy na wiele rzeczy. 

Reasumując, książka jest dobra i... to wszystko. Dzieciakom z pewnością sprawi większą frajdę niż dorosłym. Tematyka ważna, mądra, ale nad jego realizacją warto by było bardziej popracować. "Wspaniała Gilly" to krótka, 208- stronicowa opowieść, która została zekranizowana. Myślę, że kiedyś porównam film i książkę i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.