czwartek, 3 maja 2018

ARTYSTKA, ŻONA, MATKA - HISTORIA KOBIETY
"Nostalgiczny zapas kawałeczka świata, który odchodzi. Taka próba remanentu osiągnięć i upadków życiowych, chęć przekazania dobrych doświadczeń dzieciom". 

Tak o swojej książce "Basia. Szczęśliwą się bywa" mówi jej współautorka Barbara Stuhr. Cichutka, skromna, trzymająca się z boku żona słynnego męża, matka znanego syna. Od początku wiedziała na jakie warunki się godzi. To ona pilnowała, by mąż się nie zatracił. Cicha, spokojna sówka. Jerzy zrozumiał, że bez Basi niewiele by zrobił.

"Basia. Szczęśliwą się bywa" to piękna i niezwykle wciągająca opowieść o życiu dziewczynki pochodzącej z prowincjonalnej mieściny na Śląsku, wychowywanej przez dbających (ale czy kochających?) rodziców, uwielbiającej muzykę i swoje najukochańsze skrzypce. Basia opowiada o swojej rodzinie szczerze, nie idealizuje, a wręcz przeciwnie, na światło dzienne wyciąga informacje, którymi chwalić się nie powinno - bieda, dziwne relacje rodzinne. Była jednak silna. "Od kiedy była nastolatką, przez wiele dni i nocy myślała o swojej przyszłości na estradzie i pielęgnowała ambicję". Udowodniła, że marzenia się spełniają. Wybrała Kraków i wymarzony wydział instrumentalny. Dziewczyna z prowincji zaczęła zdobywać świat. Miłość do Jerzego rozkwitła na studiach. Jednak tych dwoje, to dwa różne światy. On młodzieniec z arystokratycznej rodziny zapałał uczuciem do biednej dziewczyny z chłopsko-robotniczej rodziny. Barbara opowiada o niełatwej drodze ich miłości, komentarzach sąsiadów, znajomych. Ślub, codziennie życie, mały Maciek, praca, kariera. Im bardziej Jurek był sławny, tym bardziej Basia była samotna. Aż padło ultimatum: ALBO RODZINA ALBO PRACA.

Kolejne rozdziały tej poruszającej historii to opis pasm sukcesów i porażek, miłość, wspólne życie, narodziny dzieci aż wreszcie... walka o zdrowie. Nowotwór męża i córki. Basia i jej życiowe bitwy - tak jednym słowem można opisać książkę, która trafiła w moje ręce. To historia rodziny Stuhrów pokazana z różnej perspektywy, widziana oczami dzieci - Macieja i Marianny, przyjaciół i rodziny. Jest to szczera i wnikliwa analiza fenomenu małżeństwa, w którym ogromną rolę odgrywa silna
i zarazem delikatna kobieta. 

"Szczęśliwą się bywa", "nic nie dane jest na zawsze" - Basia udowadnia, że warto jest walczyć
o szczęście swoje i swojej rodziny, trzeba poznać siłę kompromisu.

Książka godna polecenia. Budująca, motywująca, dodająca otuchy. Pełna nieznanych faktów,
z pewnością zainteresuje czytelnika. Setka unikatowych zdjęć podkreśla autentyczność i dodaje uroku. Da się zauważyć wyjątkową więź łączącą Beatę Nowicką, autorkę wielu wywiadów
z wyjątkowymi Polakami ze świata sztuki, polityki i show-biznesu ze swoją rozmówczynią. Panie znalazły nić porozumienia. 

Barbara i jej bliscy nie kryli swoich emocji. Ich wyznania są szczere, bez lukru, czasami wręcz odkrywają krępujące, żenujące tajemnice rodzinne. Takie powinny być jednak biografie. Ta jest strzałem w dziesiątkę. Lektura godna polecenia. 

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu W.A.B. 

2 komentarze:

  1. Myślę, że to prawdziwie ciekawa postać, dlatego tym chętniej sięgnę po tę pozycję. Często w czyimś cieniu ukrywają się znakomite osobowości, czekające tylko aż się je zauważy...☺
    Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

    OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.