sobota, 19 maja 2018

NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA DLA... WSZYSTKICH!
August to wspaniały chłopiec. Bardzo inteligentny jak na swój wiek i przezabawny. Jednak według niektórych ma pewną wadę - zdeformowaną twarz, którą zafundował mu zmutowany gen. Przez to chłopiec zamyka się w czterech ścianach, nie chodzi do szkoły tylko uczy się w domu, a gdy już musi wyjść zakłada na głowę kask kosmonauty, który ma go uchronić od wścibskich i bardzo często pełnych przerażenia i współczucia spojrzeń. Teraz przyjdzie mu się zmierzyć z tym, czego najbardziej się boi. Pójdzie do szkoły - do piątej klasy. Czy August spotka się tylko i wyłącznie
z podłością, chamstwem i bólem, który doświadczy przez swoich rówieśników? A może spotka na swojej drodze również ciepłe i serdeczne osoby? Czy ten eksperyment odmieni zarówno Augusta jak i inne dzieci i ich rodziców?

"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat."

Książka jest napisana bardzo lekkim i prostym językiem, co wcale nie jest jej wadą, a ogromną zaletą. To sprawia, że książka może dotrzeć do czytelników w różnym wieku. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy - mały czy duży, gruby czy chudy, taki, który boryka się z jakąś wadą i taki, który jest całkowicie zdrowy, taki, który śmieje się z innych, ale też taki, który jest wyśmiewany. Bo "Cudowny chłopak" otwiera oczy i mam nadzieję, że potrafi zmienić zły pogląd na odmienność. W poruszający sposób pokazuje z jakimi okropieństwami muszą radzić sobie osoby chore, czy po prostu troszkę inne niż my. 

"Cudowny chłopak" to przepiękna książka. Inteligentna, zabawna, ale też wzruszająca. To wręcz kopalnia mądrych cytatów, książka o prawdziwych dramatach i o ludziach, którzy muszą borykać się z wadami utrudniającymi im życie. Ale czemu by nie zamienić tych wad w zalety? Dlaczego by ich nie pokochać? August to wspaniały chłopiec, który udowadnia, że można normalnie żyć, mimo tych ukradkowych spojrzeń, ale też otwartych docinek i uprzykrzania życia tym, którzy troszkę różnią się od pozostałych. 

Powieść tym bardziej wyciska łzy, że jest spojrzeniem na chorobę, walką o normalność i próbą pogodzenia się z odmiennością małego chłopca. Dziecka, które było jednym na milion. Takiego, którego wyjątkowość nie objawia się we wspaniałym talencie, a zdeformowanej twarzy. Sukcesy
i porażki Augusta czytelnik przeżywa razem z nim. Płakałam i cieszyłam się z Augustem. Wielokrotnie nie dowierzałam, jak okrutne i bezlitosne potrafią być małe dzieci. Okazało się jednak, że niektórzy dorośli wcale nie są lepsi. To przykre, ale też zastanawiające. Skąd w ludziach jest tak dużo nienawiści, a tak mało chęci pomocy słabszym?

Nie pozostaje Wam nic innego jak przeczytanie "Cudownego chłopaka". Jestem pewna, że nie będziecie żałować. To książka idealna dla każdego, naprawdę. Tych mniejszych nauczy szacunku i akceptacji, a tych starszych zmobilizuje do niesienia pomocy i pokazania swoim pociechom, że "odmieńcy" zasługują na normalne życie. Nikt nie musi się ukrywać - świata wystarczy dla wszystkich. Mam nadzieję, że ta ciepła i wzruszająca powieść trafi w Wasze ręce i będziecie polecać ją dalej. Warto. Polecam gorąco. Prawdziwy bestseller.

Za możliwość lektury dziękuję księgarni Tania książka

1 komentarz:

 1. Podpisuję się rękami i nogami pod twoją recenzją! <3
  Uwielbiam tę książkę, uważam że jest ona idealna dla każdego - niezależnie od wieku, bo niesie ze sobą masę mądrości. Bardzo się wzruszyłam podczas lektury, ale również w trakcie oglądania filmu, który według mnie jest genialnie zrobiony.
  Na pewno jeszcze kilka razy ją przeczytam i z miłą chęcią będę do niej wracać.
  Pozdrawiam! :)
  https://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.