wtorek, 13 czerwca 2017

PRZEDPREMIEROWO " DZIELNYM BĘDZIE PRZEBACZONE"


Wciągająca i refleksyjna historia miłości pokazana w tle wojennej zawieruchy. Anglia. Rok 1939. Mary North, dziewczyna z dobrego londyńskiego domu na wieść o wybuchu wojny postanawia odmienić swoje dotychczasowe życie. Odkłada naukę na później i zgłasza się do War Office, by jako ochotniczka służyć ojczyźnie. Chce zostać szpiegiem, ale los ma wobec niej swoje plany. Dostaje posadę nauczycielki i zostaje przydzielona do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie znalazły schronienia na wsi. Te odtrącone przez bliskich istoty znajdują swoje miejsce przy boku Mary. To ona walcząc z uprzedzeniami, spędza z nimi każdy swój wolny dzień. Dba o ich dobro, bezpieczeństwo, rozwój intelektualny i kulturalny.

„Miłość, nie jest karkołomnym skokiem z mostu i nie żarem fajerwerków, tylko pokorną zgodą na przyjęcie wyciągniętej reki, nim zgaśnie niebo". 
  W pracy Mary poznaje Toma Shawa, młodego dyrektora oświaty. Relacje zawodowe szybko przenoszą się na grunt osobisty. Tom i Mary zostają parą. To początek wojennych losów bohaterów. To z ich perspektywy widzimy atakowany i niszczony przez okupantów Londyn, śledzimy wieści z frontu. Na kartach książki pojawia się jeszcze dwoje ważnych bohaterów – przyjaciel Toma Alistair – konserwator w Tate Gallery, ochotnik służby wojskowej i Hilda, koleżanka Mary. Los wystawia tych młodych ludzi na ogromną próbę. Jak poradzą sobie w tym trudnym czasie? Jak wojna wpłynie na ich losy?
„Dzielnym będzie przebaczone” to wzruszająca książka o ludziach uwikłanych w Wielką Historię. To opowieść o miłości, intymności, codziennym życiu. Świadectwo czworga splątanych dziwnymi relacjami ludzi, marzących, kochających, walczących z poczuciem obowiązku wobec ojczyzny. Chris Clare jest mistrzem opisywania psychiki ludzkiej. Zagląda w dusze bohaterów, by pokazać że nic w życiu nie jest takie proste. Udowadnia, że miłość jest uczuciem, którego potrzebuje każdy, a wojna jest tym okrucieństwem, które potrafi na ludziach odcisnąć swoje piętno. Czytelnicy „Dzielnym będzie przebaczone” powinni być przygotowani na to, że nie będą mogli oderwać się od lektury. Dobra fabuła, lekki styl, pełen ciekawych dialogów i przede wszystkim ogromne poczucie humoru sprawiają, że ta książka po prostu wciąga. I to jest niezwykle ważne w twórczości Cleara. Autor potrafi mówić o ciężkich doświadczeniach, rozterkach, dylematach moralnych w sposób niezwykle autentyczny, trafiający do odbiorcy. Sytuacje tragiczne i komiczne mieszają się ze sobą, tak jak to jest naprawdę w ludzkim życiu. Mary, Tom, Alistair to bohaterowie wyraziści, obdarzeni niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, których dusze targane wichrami wojny wystawiane są na ciągłe próby. Czy da się tak żyć? Autor próbuje znaleźć odpowiedź na to trudne pytanie. Dlatego też w książce znajdziemy mnóstwo filozoficznych refleksji, dywagacji. Słowa bohaterów często stanowią warte do zapamiętania motta, które z pewnością poruszą czytelnicze dusze.
  „To książka dla tych, którzy byli na tyle odważni, żeby tak zatracić się w miłości żeby przekonać się w pełni, co ona oznacza. Tłem dla takiej miłości staje się tutaj wojna, kiedy świat dookoła rozpada się w pył”(...)Mam nadzieję, że poczujecie się, jakbyście tam byli, w Londynie, w czasach niemieckich nalotów, w latach 1939-1942 jakbyście sami byli zakochani, i doświadczali tej radości i grozy"

Autor liczy na to, że po lekturze tej książki czytelnik spojrzy na wiek XXI z zupełnie innej perspektywy. To po prostu książka o tym, co w życiu najważniejsze.

"Dzielnym będzie przebaczone" to również książka mająca wydźwięk osobisty. Autor zadedykował ja swoim krewnym. 

"Inspiracją powieści była postać mojego dziadka i nie mogłaby ona powstać bez niego, ale w żadnym wypadku nie stanowi opisu jego autentycznych przeżyć. Inspiracją dla postaci Mary była moja babcia ze strony ojca, Margaret Slater, która podczas nalotów kierowała karetką w Birmingham, oraz babcia ze strony matki Marwest, nauczycielka prowadząca własną szkołę i przedszkole."

" Mam nadzieję, że czytelnicy będą postrzegać tę książkę po prostu jako wyraz szczerej zadumy człowieka, potomka tytanów, wpatrującego się w szczyty, z których upadł. "


Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Świat Książki
 

5 komentarzy:

 1. To jeden z tytułów, które najbardziej zainteresowały mnie w czerwcu, a mój entuzjazm wciąż nie gaśnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy wcześniej o tej książce nie słyszałam, ale na pewno będę śledzić ten tytuł, gdyż bardzo mnie zaintrygował. Lubię powieści w tym stylu, takie które skłaniają do przemyśleń :D
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten tytuł chciałabym przeczytać. Myślę że to może być piękna lektura pełna wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam "Dzielnym będzie przebaczone" po pierwszych pozytywnych recenzjach i nie żałuję :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.