czwartek, 5 stycznia 2017

"POLKI, KTÓRE ZADZIWIŁY ŚWIAT"
Barbara Radziwiłłówna, królowa Jadwiga, Maria Skłodowska-Curie, Wanda Rutkiewicz. O znanych Polkach napisano już wiele. Są jednak w naszej historii kobiety, które uczyniły wiele, a światu są mało znane. Joanna Puchalska właśnie tym postaciom poświęca swoją książkę. Portrety trzynastu niezwykłych kobiet, które podbiły świat. Polek, które swoim życiem, swoją pracą udowodniły, iż niewiasty nie są gorsze od mężczyzn. Ta pięknie wydana książka - twarda oprawa, moc ilustracji, map, bogata bibliografia, przypisy - przedstawia kobiety niezwykłe, mało znane. Każdy rozdział to napisana
z rozmachem, pełna ciekawostek skrótowa biografia zasłużonych Polek. Janina Lewandowska- jedyna zmarła w Katyniu kobieta, czy Halina Konopacka - pierwsza zdobywczyni złotego medalu na igrzyskach olimpijskich, Salomea Regina z Rusieckich Pilsztynowa - pierwsza polska lekarka to tylko niektóre
z przedstawionych postaci. 


Autorka, historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego w swoją książkę włożyła ogrom pracy. Każdej z bohaterek poświęciła kilkanaście stron rzetelnych, mało znanych informacji.
Z pewnością wymagało to od niej wielu długich godzin spędzonych w bibliotece i przed monitorem komputera. Dzięki temu czytelnik dostaje twórcze i piękne opracowanie dziejów kobiet jakże wyjątkowych. Dla lepszego, pełniejszego odbioru tekstu autorka zamieściła też dość ciekawy wstęp. Podkreśla w nim bardzo ważną rolę kobiety w społeczeństwie. Nasz kraj był dla kobiet niezwykle łaskawy. Już w 1918 roku zyskały one prawa wyborcze i były równoprawnymi obywatelkami. Widzimy, że warunki polityczne, rys historyczny i kulturowy nie są bez znaczenia. To niewiasty musiały dbać
o rodzinę, dom, ale były także dobrymi lekarzami, naukowcami, były patronkami kultury i sztuki. Ginęły w obronie polskich wartości narodowych. 


Myślę, że "Polki, które zadziwiły świat" to pozycja, która powinna znaleźć się w każdym polskim domu. To ciekawa, mądra i przepiękna lekcja historii. To książka pokazująca kobiety z różnej perspektywy - nie tylko jako żony i matki, ale pasjonatki, bohaterki, uczone. Kobiety pragnące osiągać cele i realizować własne marzenia.

Lektura łatwa, przyjemna, powinna zachwycić szeroką rzeszę czytelników. 

Za możliwość wyjątkowej lekcji historii dziękuję8 komentarzy:

 1. Jako wielka fanka historii i wszelkich ciekawostek muszę mieć tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie, że w końcu są doceniane kobiety w naszej historii😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że za równo mi jak i mojemu tacie ta publikacja by się spodobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie samymi mężczyznami Polska historia stoi. Warto o tym przypominać w czasach, w których patriarchat, niestety, nadal trzyma się dobrze i nie zamierza ustąpić równouprawnieniu. Takie książki są nam potrzebne, żeby udowadniać, negowany przez historyków, wpływ kobiet na losy świata.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lekcja historii w takiej formie jak najbardziej mnie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia przedstawiona w takiej formie brzmi ciekawie. Jednak ja raczej podziękuję za tę książkę, nie wie czy by mi się spodobała.
  Pozdrawiam,
  http://miedzy--stronami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki opowiadające o silnych i odważnych kobietach ubiegłych wieków. Myślę, że po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam
  I feel only apathy

  OdpowiedzUsuń
 8. To musi być wyjątkowa książka :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.