środa, 4 stycznia 2017

TAKIEJ KSIĄŻKI JESZCZE NIE MIAŁAM! - "TŁUMACZ RZECZY"
"Tłumacz rzeczy. Złożone sprawy w prostych słowa" to kolejna książka twórcy internetowego komiksu xkcd i autora "What If? A co gdyby?" - pierwszej pozycji na liście bestsellerów New York Timesa. Zastanawiacie się pewnie, czym jest "Tłumacz rzeczy", a ja nie wiem od czego mam zacząć! Och, jaka to mądra książka! A jaka fajna! To zbiór schematów i opisów, które błyskotliwie - ale jakże prosto! - objaśniają różne zjawiska i rzeczy, których zrozumienie sprawia trudność ogromnej części społeczeństwa. Koniec z szukaniem wyjaśnień na niesamowicie trudnych portalach, specjalistycznych książkach, gdzie atakują czytelnika skomplikowanym naukowym żargonem. Nadeszła era "Tłumacza rzeczy", z którym wszystko będzie proste jak budowa cepa! 

Z pomocą przychodzi Randall Munroe. Swoją książką chce trafić do jak najszerzej liczby ludzi
i wreszcie uświadomić społeczeństwo! Aby to osiągnąć używa jednobarwnych rysunków i raptem tysiąca (czy raczej "dziesięciu setek") najpowszechniejszych słów, by objaśnić jedne z najciekawszych na świecie rzeczy. Opowie o: 


- workach wewnątrz nas (tułów człowieka)
- pudłach polepszających zapach ubrań (pralki i suszarki)
- wysokich drogach (mosty)
- radiowocieplnych pudełkach na jedzenie (mikrofalówki)
- wspólnym domu poza Ziemią (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna)

i wielu innych wspaniałościach.  Jak działają? Skąd się wzięły? Kto i jak wpadł na te pomysły? Co by się stało, gdybyśmy zmienili ich przeznaczenie? To zabawna, interesująca, ale jakże intrygująca pozycja! Koniec ze złożoną terminologią rodem z naukowych pozycji. Nadeszła era prostoty! 

Muszę wam zdradzić, że Tablica Mendelejewa skradła moje antychemiczne serce! Gdyby to był sposób na przekazywanie wiedzy
z pewnością wiele więcej osób angażowałoby się w naukę! :) 


Świat jest trudny. Wszystko co nas otacza jest trudne i złożone. Bardzo często niezrozumiałe.
A nawet jeśli uda nam się coś zrozumieć - za chwilę umyka. Randall Munroe przyszedł z pomocą! Świetny pomysł, cudowne wykonanie. Ubawiłam się czytając tę książkę, ale zyskałam też coś więcej - wiedzę, która na pewno tak szybko nie wyparuje. Mam nadzieję, że "Tłumacz rzeczy" doczeka się niejednej kontynuacji. Rewelacja!


Za możliwość wspaniałej zabawy dziękuję


-

7 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej publikacji. Musi być niezwykle ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym ją przeczytała, chociaż pierwszy raz słyszę o tym tytule :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zapowiada się bardzo ciekawie będę musiała jej poszukać. Tłumaczenia w naszym życiu są bardzo ważne :) Bardzo często interpretujemy sprawy na różne sposoby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świat jest trudny. Wszystko co nas otacza jest trudne i złożone - chyba lepiej tego nie można było ująć. Genialna i trudna zarazem opowieść - niestety ciężką dostać tę książkę. Ktoś ma pomysł?

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.