piątek, 27 stycznia 2017

PRAWDZIWE ARCYDZIEŁO
"Przyszedłem po ciebie, Connorze O'Malley"

Jest siedem minut po północy, gdy Connor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Nie jest to jednak potwór, którego chłopiec tak bardzo się obawiał. Ten, różni się od tego z jego najgorszych koszmarów, powtarzających się od dnia, gdy matka Connora rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest dziki. I chce czegoś od Connora. Potwór przyszedł do chłopca z trzema opowieściami, jednak gdy ten skończy, oczekuje od trzynastolatka, że ten opowie mu czwartą, a zarazem najważniejszą historię - prawdę.

"Siedem minut po północy" to książka wywołująca łzy od pierwszych stron. Słowa autora na początku książki to piękne wyznanie, które tak naprawdę otwiera całą historię i sprawia, że patrzy się na nią całkiem inaczej. To książka z duszą. Na historię tej książki składa się nie tylko fantastyczna fabuła, ale i prawdziwe życie - historia jej powstawania i wydania. To na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd, która zmarła na raka i nie mogła napisać tej historii - Patrick Ness stworzył mroczną opowieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach - tych mniej i bardziej realnych. 

Trzynastoletni Connor to chłopiec, który jak na swój nieduży wiek przeżył w życiu wiele. Przez ciężką chorobę matki musiał dorosnąć dużo szybciej niż jego rówieśnicy. "Siedem minut po północy" to przejmująca, głęboka i poruszająca historia chłopca. Niezwykle mądra i piękna zarazem. Temat choroby, przemijania, nieuchronnej śmierci, ale i cierpienia i samotności. To niepozorna książeczka, która w niewielu słowach jest w stanie przekazać dużo więcej niż inne, opasłe tomiska. Doskonała w każdym calu. Precyzyjna. Wyjątkowa. 

Zgadzam się z tym, że "Siedem minut po północy" to prawdziwe arcydzieło. To jedna z nielicznych książek, które tak mną poruszyły. Napisana prostym językiem, a tak refleksyjna. O tej książce nie da się zapomnieć, o tej książce nie da się nie mówić. Niesamowita, fantastyczna, łamiąca ludzkie serca - nawet te z pozoru niewrażliwe. Musicie ją przeczytać...

"Historie to najbardziej dzikie ze wszystkich stworzeń. Potrafią nas ścigać, gryźć i prześladować."

"Opowieści to dzikie stworzenia. Gdy je uwolnisz, kto wie, jakiego spustoszenia mogą narobić." 

"Nie piszesz swojego życia słowami - rzekł potwór - lecz działaniami. Nie jest ważne, co myślisz. Liczy się tylko to, co robisz."


Za możliwość wzruszającej lektury dziękuję

9 komentarzy:

 1. Ja mam mieszane uczucia. Z jednej strony to naprawdę wartościowa pozycja, ale z drugiej pierwsza połowa była nudna jak mało jaka książka, a do tego irytował mnie zapis dialogów, zwłaszcza gdy wypowiedzi Connora były w nawiasach (?!), a potwora kursywą. Ale ja czytałam nie filmową, a tę ilustrowaną wersję.

  Pozdrawiam,
  Koneko z recenzje-koneko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piszesz o tej książce bardo emocjonalnie. Przez to naprawdę chcę ją przeczytać. Dziękuję za tę recenzję.
  Pozdrawiam
  polecam-goodbook.blogspot.com (zapraszam na nową recenzję)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tą książkę w swoich planach już od dawna :) Nie pozostaje mi nic, jak w końcu ją przeczytać!
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że odczucia po lekturze identyczne - i dobrze <3 Cieszę się, że coraz więcej osób ma okazję poznać tę powieść, bo sama pochłonęłam ją w przeciągu jednego dnia w szkole, po prostu nie mogąc oderwać się od przygód Connora. Styl pisania Nessa jest niby pospolity, a jednocześnie nie da się zaprzeczyć, że w każdym zdaniu jest też coś magicznego i baśniowego. Książka zachwyca i powala, z tym nie sposób się nie zgodzić.

  Pozdrawiam,
  https://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Wpisuję na swoją listę, koniecznie. Ogromnie mnie zachęciłaś tą recenzją. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro to prawie arcydzieło, to muszę spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdzieś już o tym słyszałam... Na pewno się skuszę, jak tak polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo chce przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A tu z kolei coś pięknego :) Też zapisuję tytuł

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.