środa, 31 sierpnia 2016

NIEOBECNA


 
" Co by było, gdyby...Nie odczytała wiadomości lub odczytała tylko po kilku godzinach, gdybym nie oddzwoniła albo odmówiła spełnienia jej prośby. Czy cała lawina zdarzeń potoczyłaby się tym samym torem? Zapewne tak, bo przecież ktoś gdzieś już podjął pewne decyzje i poczynił przygotowania - ale wszystko to stało się bez mojego udziału. I ostatecznie bardzo trudno było mi odpowiedzieć na pytanie, czy wolałabym pozostać na zewnątrz, być tylko przerażonym widzem i nie wdepnąć w tę ponurą historię?"

Siostry bliźniaczki. Julia - błyskotliwa, urocza, seksowna. Ta lepsza wersja. Choć skończyły te same studia, jedna opływała w luksusy u boku bogatego męża, druga sprawdzała klasówki marząc o księciu z bajki. Niestety, Julia mimo ekskluzywnego życia nie była szczęśliwa. Mąż nie spełniał jej oczekiwań, niezbyt cieszyło ją dziecko. 
Julita - grzeczniejsza, skromniejsza, żyła z pensji nauczycielki, czekała aż facet, którego kocha odejdzie od żony i z nią ułoży sobie życie. Niemal identyczne, ale jakże różne. 

Julia postanawia ukraść życiu jedną noc - chce się spotkać z kochankiem. Aby urzeczywistnić swoje problemy potrzebuje pomocy siostry. Zamieniają się rolami. Nic trudnego, robiły to już wielokrotnie. Niestety, siostrzany przekręt ma tragiczne konsekwencje. Dochodzi do morderstwa w domu Julity. Nagie ciała zostały zmasakrowane. I ten podpis. ROZLICZONE. Julita przeżywa szok. Wyjawienie prawdy w tym momencie nie jest dobrym posunięciem. Czy morderca wie, że zabił niewłaściwą osobę? Julita kradnie tożsamość siostry, by ratować własne życie, zaopiekować się siostrzeńcem i znaleźć mordercę Julii. Jednak czy zakładanie masek to dobry sposób na nowe życie? Czy ta sama fryzura, makijaż i ubranie pozwolą na spokojne życie przy boku siostrzeńca? Tym bardziej, że giną coraz to nowe osoby, a na światło dzienne wychodzą coraz to dziwniejsze fakty? Koszmar ma się dopiero zacząć. Czy Julita grająca rolę Julii odkryje w końcu rodzinne tajemnice?

"Nieobecna" to rewelacyjna powieść, która wciągnęła mnie do reszty. I wcale nie przesadzam. To godny polecenia mix - dobry, trzymający w napięciu kryminał, wspaniała emocjonująca opowieść o trudnej miłości, jak to u Agnieszki Olejnik bywa - bogate studium psychologiczne. Julia i Julita to bliźniaczki, które nie różnią się wyglądem, mają jednak zupełnie inne podejście do życia. I o tym pięknie opowiada autorka. O siostrzanej miłości pełnej cierni, o chorobie niszczącej ciało i umysł, o potrzebie miłości, zrozumienia, odpowiedzialności. 

"Wykorzystana, oszukana, zdradzona. Podwójnie. Po stokroć" 

To czuje Julita po śmierci siostry. Poczucie krzywdy jest ogromne. Z pewnością zaciekawi was historia Julity i Julii. Zamiana ról to nie bajkowa przygoda...


Za możliwość lektury dziękuję 

5 komentarzy:

 1. tę pozycję muszę sobie odpuścić, to nie moje klimaty :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Po takiej recenzji muszę ją przeczytać :)

  http://oddychajaca-ksiazkami.blogspot.com/2016/08/podsumowanie-sierpnia.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam powieść tej autorki, ale coś czuję, że ta pobije ja na głowę! Koniecznie musze po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę :)

  Pozdrawiam
  http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.