środa, 24 sierpnia 2016

JAK WSKRZESZYĆ PRADAWNE MOCE?

Jacek Piekara jest jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy fantastycznych. Uwielbiam fantastykę, a od polskiej literatury również nie stronię. Postanowiłam dłużej nie odwlekać konfrontacji z nim. I jak wyszło?


Niewidoma mała księżniczka i jej stara niania. Fałszywy egzorcysta, który nie ma oporów przed wyłudzaniem pieniędzy od ludzi, którzy potrzebują pomocy. Pałający żądzą rodowej zemsty arystokrata, który dzięki planom tajnego przejścia chce doprowadzić żołnierzy do centrum wrogiego zamku. Opętana seksualnymi obsesjami piękna złodziejka i hiena cmentarna, która decyduje się na popełnienie wielkiego świętokradztwa. Wszystkich coś łączy - wskrzeszą pradawne moce, które mogą zmienić oblicze świata. 

"Necrosis przebudzenie" to książka, w której Piekara zawarł pięć, na pierwszy rzut oka, odrębnych opowiadań. Wszystkie jednak coś łączy. Bohaterowie każdego z nich nieźle namieszają w świecie. Bohaterowie są oryginalni, wyraziści, ale przede wszystkim doskonale wykreowani. Autor przywiązuje do tego wielką wagę. Na pochwałę zasługuje również mroczny, intrygujący klimat - akcja dzieje się w czasach zbliżonych do średniowiecza. Ale o nie! Nie będzie tu cudownego królewskiego życia! 

Muszę przyznać, że mimo tych pozytywów książka średnio mi się podobała. Przez większą część książki nie potrafiłam się wciągnąć, a ta odrębność historii niczego mi nie ułatwiała.  Książka o specyficznym klimacie, momentami przepełniona seksem i brutalnością (według mnie często przesadną, ale nie mi to oceniać). Niektóre opowiadania lepsze, inne gorsze. Wyjątkowo specyficzny humor - nie dla każdego. 

Ciekawi mnie co autor zaserwuje czytelnikom w kolejnej części. Czy sięgnę z ciekawości? Tego jeszcze nie wiem. Pierwsze spotkanie z książką Piekary oceniam na mocne trzy. 


Za możliwość lektury dziękuję


KSIĄŻKĘ W ATRAKCYJNEJ CENIE KUPISZ TUTAJ

5 komentarzy:

 1. Tej książki nie czytałam, ale to dlatego, że nie przepadam za bardzo za twórczością Piekary ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawi mnie Piekara, uwielbiam fantastykę, więc chyba muszę zrobić do tej książki podejście ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wcześniejsze książki Piekary czytałam i chociaż ta ci się nie podobała - skuszę się, by przekonać się na własnej skórze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekary jeszcze nie czytałam, ale mimo że podobała ci się średnio ja chętnie przeczytam. Fabuła zapowiada się interesująco.

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.