środa, 23 marca 2016

NIEGRZECZNE KSIĘŻNICZKI

30 WYJĄTKOWYCH POSTACI, 30 WYJĄTKOWYCH HISTORII


MIAŁO BYĆ JAK W BAJCE...


ZA GÓRAMI, ZA LASAMI... ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE...
Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Życie to nie bajka, a taka miłość zdarza się tylko w filmach. Roksana, Alfihilda, Hatszepsut, Katarzyna Radziwiłłowa, Paulina Bonaparte - wojowniczki, intrygantki, ladacznice. To im i wielu innym poświęciła swoją książkę Linda Rodriguez McRobbie.

 

"Niegrzeczne księżniczki light" to prawdziwa gratka dla fanów ciekawostek historycznych, a przede wszystkim biograficznych.  To dobrze opracowane źródło wiedzy na temat znanych lub mniej znanych postaci, ciekawostki - z którymi nie zetknęłam się nigdzie indziej.

 

O byciu księżniczką marzą wszystkie małe dziewczynki. Chcą być piękne, bogate i kochane. 

 

"Tytuł księżniczki wprowadza dziwne oczekiwania na temat tego, jak należy kogoś traktować, jaką coś ma wartość i co kobieta chce czy powinna osiągnąć."


Jak sprostały temu oczekiwaniu nasze bohaterki? Znalazły się w okolicznościach, których nie mogły kontrolować - stąd różne ich historie, czyny, osiągnięcia. Przeszły do historii jako kobiety, które kochały niewłaściwych mężczyzn, dokonywały okrutnych czynów, mordowały, wykorzystywały seks, jako swoją największą broń.


Olga Kijowska, urządziła rzeź, by zostać świętą, a Khutulum miała walkę we krwi. Praprawnuczka Czyngis-chana trenowała zapasy i była w tym naprawdę dobra. Razem ze swoim ojcem uczestniczyła w wielu bitwach.  "Gigantka" zapowiedziała, że wyjdzie za mąż tylko za kogoś, kto rzuci ją na matę. Czy komuś się to udało?


Autorka opisuje też kobiety, które przejmowały władzę w świecie mężczyzn. Justa Grata Honoria niemal zniszczyła Cesarstwo Rzymskie, a Izabelę Francuską nazwano Wilczycą z Francji.

Każda z opisywanych historii jest niezwykle ciekawa. Zadziwia fakt, że kobiety mają w sobie tyle siły w dążeniu do celu, taką wolę walki, zdobywania, przetrwania. Nie są delikatne, dobre jak przystało na prawdziwe księżniczki. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że czasami "ideał sięgnął bruku". (Szczególnie polecam rozdział Ladacznice) - tu znajdziecie wiele atrakcji. Jak mówi autorka we wstępie "owe kobiety były ludźmi, jednakże słowo "księżniczka", ze swymi niezliczonymi konotacjami, często przyćmiewa ich społeczeństwo".


"Niegrzeczne księżniczki" to książka, którą gorąco polecam. To pełna pasji opowieść o kobietach sławnych i mało znanych, które łączyło jedno - ROBIŁY TO, CO CHCIAŁY. 


Autorka starannie przygotowała się do zgłębienia tematu. Próbowała oddzielić od faktów mity i legendy, oparła się na wiarygodnych źródłach, ale jak przy każdej rekonstrukcji historycznej, jak sama mówi, niektóre informacje trzeba potraktować jako pogłoski i przypuszczenia. Stąd też podtytuł light. Dla osób chcących zgłębić temat przygotowana została bogata bibliografia. 


"Niegrzeczne księżniczki" to kolejny tom wspaniałej bestsellerowej serii Prawdziwe Historie.  Koniecznie musicie ją przeczytać!

 

Za możliwość lektury dziękuję

 

 

8 komentarzy:

 1. Z miłą chęcią się za nią rozejrzę, z czystej ciekawości ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam smaka na tą książkę :) zapowiada się świetna lektura ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem świeżo po lekturze i bardzo mi się podobała :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba z tej serii jest "Dziewczyny z powstania", które bardzo mi się podobały, a Paulina Bonaparte haha niezłe połączenie :D Skuszę się na nią przy najbliższej okazji ^^ Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za książkami o powiązaniach historycznych, jednak myślę, że ta mogłaby mi się spodobać z racji tego odkrywania prawdy o tym, jak tak naprawdę wyglądało życie "księżniczek", bo jest ono diametralnie różne od tego pokazywanego nam w bajkach ;)
  Pozdrawiam
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanką takich książek - biografie są nie dla mnie, a tutaj cała książka to wręcz biografia. Intrygująca jest jednak różnorodność. Nie wszystkie księżniczki pochodziły z określonego obszaru, prawda? Interesujący pomysł :)
  Pozdrawiam,
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się ta książka podobała :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.