środa, 24 lutego 2016

AZA RAY TOPI SIĘ W POWIETRZU
Aza Ray nie jest zwykłą nastolatką. Aza jest wyjątkową dziewczyną. Codziennie kładzie się spać ze świadomością, że być może jutro już się nie obudzi. Ze świadomością, że nowy dzień przyniesie atak kaszlu. Zmaga się z myślą, że w końcu nadejdzie pora na śmierć. Śmierć, przez którą nic jej nie uchroni. 

 

Aza od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, która utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie. Przez tę chorobę ciężko jest jej oddychać, mówić - czy po prostu żyć. Myślicie, że Aza jest przypadkiem jednym na milion? Aza jako jedyna na całym świecie cierpi na tę chorobę. Lekarze nie potrafią jej pomóc, mimo to robią wszystko co w ich mocy.

 

Czy choroba pochłania całe życie dziewczyny? Na pewno wiele jej odbiera - tak jest w przypadku każdej choroby. Aza jednak chodzi do szkoły, przyjaźni się z Jasonem, ma normalną rodzinę. Wszyscy wokół niej starają się dać jej namiastkę normalności, zwyczajnego życia.Kiedy Aza zauważa statek na niebie, jej rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Dziewczyna jednak nie wierzy, by była to halucynacja. Słyszy głos ze statku wołający ją po imieniu. 


Czy tak wygląda śmierć...? Do znajdującej się ponad chmurami magicznej krainy - Magonii, o której nikt nie miał pojęcia trafia Aza. Tam nie jest już tą samą osobą. Choroba płuc już jej nie ogranicza. Aza nie jest już umierająca i z każdym dniem odzyskuje siły. Co więcej, ma potężną moc. 

 

Ale jak to się stało?

 

Dlaczego los ludzkości spoczywa w jej rękach?

Co robi w Magonii ?


Jak tam trafiła?

 

 

"Coś stało się ponad chmurami, czego człowiek jeszcze nie pojmuje." 

 

 

Każdy z nas, bez względu na wyznawaną religię zastanawiał się, co może dziać się z duszą człowieka po śmierci. Maria Dahvana Headley w swojej książce zawarła nieschematyczną wizję przemijania - inną niż wszystkie, wyjątkową. Stworzyła bohaterkę silną, a zarazem tak kruchą. Bohaterkę, którą od razu można obdarzyć sympatią. Aza nie jest dziewczyną, która się załamuje, tylko taką, która mimo ciążącej nad nią chorobą walczy, zachowuje swój charakterek, potrafi cieszyć się drobnostkami. Temat śmierci dla wielu z nas jest tematem tabu. Nie jest to również idealny temat do rozmów. W "Magonii" śmierć  jest ukazana w sposób niezwykły.Nie została ukazana jako coś strasznego. Śmierć w "Magonii" zwiastuje początek i odgrywa ważną rolę w powieści. Początek nowych przygód, wielkich zmian, trudności.

  W "Magonii" możemy również zaobserwować trudność w pogodzeniu się ze stratą, z konsekwencjami, jakie wywiera ona na człowieku i jego psychice. 

 

Styl pisania autorki jest niezwykle lekki. Mogłoby się wydawać, że z niezwykłą łatwością przyszło autorce wykreowanie  Magonii i jej mieszkańców. Im dalej brnęłam w książkę, tym trudniej było mi się z nią rozstać. Akcja jest wartka, ale na tyle spokojna, by razem z Azą stawiać czoła przeciwnościom losu, poznać bliżej bohaterkę, brać udział w rozterkach. 

 

Na co zwróciłam szczególną uwagę? Na to, jak mądra jest "Magonia". Na niezwykłą inteligencję głównej bohaterki i jej przyjaciela. Na to, jak ważne wartości przekazuje. Przyjaźń, miłość, rodzina, odnalezienie samego siebie. Książka jest również pełna pięknych sentencji - sama zaznaczyłam kilkanaście cytatów. 


Podsumowując "Magonia" to książka, którą musicie przeczytać. To niezwykle inteligentna powieść z gatunku fantastyki. Myślę, że warto po nią sięgnąć ze względu na niesamowitą oryginalność fabuły. Ta młodzieżowa powieść łączy w sobie to, czego od literatury oczekują młodzi ludzie i ponadczasowe wartości w niej zawarte. To idealne połączenie!


Za możliwość lektury dziękuję

13 komentarzy:

 1. Jestem ogromnie ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od tygodnia zastanawiam się nad zakupem tej książki :D i już nie potrzeba mi ani jednego słowa przekonałaś mnie. Jak tylko usłyszałam o tej historii i zobaczyłam tę okładkę wiedziałam że będę chciała ją przeczytać. A twoje pozytywne słowa tylko przyspieszą czas w jakim zostanie zakupiona.
  Pozdrawiam cieplutko
  http://wiktoriaczytarazemzwami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka jest piękna, ale wnętrze daje dużo dużo więcej :) Polecam gorąco. Nie zawiedziesz się. I jestem pewna, że czegoś takiego jeszcze nie czytałaś! :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo szału na nią, jakoś mnie nie ciągnie do tej książki. Ale okładka... BOSKA!

  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory spotykałam się z opiniami, że do przeczytania potrzeba naprawę bujnej wyobraźni i cieszę się, że nie każdy tak myśli ;)
  Okładka jest piękna, ale treść wydaje się jeszcze piękniejsza <3
  Bardzo mnie ciekawi ta powieść, a szczególnie to, jak zareagował Jason. Skoro uznałaś, że to naprawdę mądra książka, a bohaterowie są bardzo inteligentni, to na pewno nie jest to książka przeciętna <3


  Pozdrawiam :*
  ksiazki-mitchelii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka piękna, aczkolwiek obawiam się, że do mnie jednak nie przemówi... Sama nie wiem!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już dobre recenzje tej książki. Dawno nie czytałam fantastyki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tę książkę z epikboxa i powiem szczerze, że jestem jej naprawdę ciekawan ponieważ wydaje się nad wyraz oryginalna!
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm.. Książka wydaje się być naprawdę ciekawa, takiej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej książki, oby udało mi się ją szybko przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 11. O raju *_* ta okładka jest cudowna <3 No ja wiem, że nie ocenia się książek po okładce, ale w momencie gdy wygląda ona TAK to ciężko jest nie kupić jej chociażby spoglądając na samą okładkę. Ja sama wyobrażałabym sobie ją na swojej półce, tylko względem okładki. Wiem że treść jest ponoć zabójczo cudowna, uwielbiam książki gdzie okładka jest piękna tak samo jak treść :)
  Z pewnością sięgnę po tę pozycję :)
  Pozdrawiam cieplutko :*

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo, że nie lubię fantastyki, ta książka mnie zaciekawiła :=
  http://julandpi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię książki z gatunku fantastyki, szczególnie te z oryginalną fabułą. Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po Magonię ;)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.