sobota, 12 grudnia 2015

BEN KANE "ZAPOMNIANY LEGION"


"Zapomniany legion" Bena Kane'a to wspaniała gratka dla fanów literatury historycznej, ale nie tylko. Tą 605- stronnicową książkę pochłania się zaledwie w kilka wieczorów. Autor - fanatyk historii starożytnego Rzymu wspaniale odwzorowuje klimat tamtej epoki. Słownictwo jest na tyle bogate, że w 100% odwzorowuje mowę starożytnych Rzymian ( słowa niezrozumiałe dla współczesnego czytelnika wytłumaczone są w zamieszczonym na końcu książki słowniku). Te atuty pozwalają nam współuczestniczyć w świecie głównych bohaterów:
- Tarkwiniusza- etruskiego wojownika i wróżbity
- Brennusa Gala - jednego z najbardziej przerażających rzymskich gladiatorów
- Romulusa- chłopca-niewolnika sprzedanego do szkoły gladiatorów
-Fabioli- sprzedanej do ekskluzywnego domu publicznego


"Czy Cezar może być naszym ojcem?" 
To pytanie nadaje sens całej akcji. Romulus i Fabiola, bliźnięta będące owocem gwałtu zaciekle dążą do poznania prawdy o swoim pochodzeniu. Dzieci niewolnicy zostają sprzedane, ale czy na zawsze rozdzielone?


"Nie pozwól aby te dzikie bestie złapały Cię żywcem, mój bracie."
Romulus trafia do szkoły gladiatorów, już od pierwszych dni wykazuje się ogromną odwagą,heroizmem, w swoich działaniach kieruje się przede wszystkim honorem.

"Zabij albo daj się zabić"
Tu odnajduje prawdziwą przyjaźń, jego wiernym kompanem zostaje Brennus, który nie tylko pomaga mu przetrwać, uczy go sztuki walki, ale zostaje jego powiernikiem. Jedna pomyłka i stracą wszystko na co do tej pory zapracowali...


"Nie słabość, lecz siła.Nie żal. Zemsta."
Los nie jest również łaskawy dla Fabioli - trzynastoletnia dziewczyna sprzedana do ekskluzywnego burdelu - Lupanaru. Godzi się ze swoim losem, gdyż wie, że to jedyna droga do zdobycia informacji o ukochanym bracie. Wie, że im szybciej zacznie osiągać sukcesy i oszczędzać pieniądze, tym szybciej osiągnie swój cel.


"Czeka Cię wyprawa do miejsc, do których nigdy nie dotarł żaden z Allobrogów"
Śmierć bogatego arystokraty zmusza przyjaciół do ucieczki. Tam poznają Tarkwiniusza pragnącego zemsty na człowieku, który odebrał życie jego mentorowi.
Myślę, że ten światowy bestseller zostanie miło przyjęty przez polskich czytelników. To naturalistyczny portret Rzymu w I w p.n.e
Niecodziennym zjawiskiem jest oddanie głównego głosu ludziom ze starożytnego marginesu społecznego - niewolnicy, prostytutki, gladiatorzy. Stąd też nie zdziwmy się, gdy w książce natrafimy na sporą ilość wulgaryzmów, sceny erotyczne i okrucieństwa będące na porządku dziennym. Wszystko to jednak dodaje książce pikanterii i uroku.


Za możliwość lektury dziękuję


9 komentarzy:

 1. Chyba nie moja tematyka :) Fani literatury historycznej pewnie sięgną po ten smakowity kąsek.
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to typowa książka historyczna i właśnie tym mnie urzekła :)

   Usuń
 2. Oj książka zdecydowanie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba nie moje klimaty, nie przepadam za takimi książkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak się zastanawiam czy skusić się na tą książkę czy nie. Wydaje się być ciekawa, więc chyba jednak się skuszę. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niewątpliwie interesująca pozycja. Uwielbiam takie klimaty i coś czuję, że ta książka idealnie trafi w mój gust literacki :) Mam nadzieję, że w niedługim czasie uda mi się sięgnąć po Zapomniany legion... szykuje się smakowita lektura :D

  Pozdrawiam :)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o niej naprawdę dużo i ostatnio nawet widziałam w pobliskiej księgarni. Wydaje mi się, że są to moje klimaty i że szybko wpadnie w moje ręce.
  Pozdrawiam,
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Szepnę koleżance o tej książce- napewno jej się spodoba, ale to niestety nie moja działka i nie planuje w najbliższym czasie tego przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. To raczej nie są moje klimaty ;) Ale... może kiedyś? :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.