środa, 5 lipca 2017

GREY SIĘ CHOWA - NADCIĄGA CASANOVA!

STEREOTYPY

Giacomo Casanova. Znany całemu światu. Dla współczesnych to symbol seksu, uwodziciela i wyuzdanej sztuki miłosnej. Jednak ludzie XVIII wieku nazwisko Casanova kojarzyli z awanturnictwem, hazardem, pojedynkami. Mało kto wie jednak, że Giacomo to nie tylko uwodziciel, ale także szpieg, bibliotekarz, autor wielu powieści, traktatów i wierszy. To również przyjaciel Woltera, Franklina, Mozarta i Katarzyny Wielkiej. Geniusz literacki, matematyczny, psychologiczny... gwiazda ery nowożytnej. 

POCZĄTKI

Wszystko zaczęło się w Wenecji. To tu Zanetta Farussi, córka szewca, aktorka i kurtyzana powiła syna. Jako dziecko uznawany za imbecyla, wspiął się na szczeble społecznej kariery - rozpoczął studia, miał zostać nawet księdzem. Nie był ani przystojny ani bogaty, nie miał władzy ani pieniędzy. W dorosłym życiu podbijał świat libertynów, łamał serca kobiet (i nie tylko) od Wenecji aż po Pragę. Nie był w pełni heteroseksualny, pociągali go mężczyźni przebrani za kobiety i kobiety przebrane za mężczyzn. Używał seksu jako oręża - to była niejako zemsta za jego niskie pochodzenie. 

CASANOVA - W ŚWIECIE UWODZICIELA

Biografia Casanovy, napisana przez Laurence'a Bergreena, to historia pokrzywdzonego kaczątka, które zmieniło się w pięknego weneckiego łabędzia. Książka niezwykle ciekawa, napisana w sposób prosty, przystępny, ubogacona licznymi cytatami i fragmentami pamiętników Casanovy. To wspaniałe świadectwo, kalejdoskopowy obraz XVIII wiecznej Europy. Kolejne rozdziały tego obszernego opracowania dokumentują rozwój intelektualny, karierę zawodową i erotyczne podboje Giacomo. Było tego wiele. Autor cytuje frywolne i pikantne fragmenty dzieł Casanovy. 

Pierwszy raz. Ten, który dał wszystkiemu początek, ten, który ukształtował charakter młodzieńca. Siostry Nanetta i Marta. W ciemności nocy nie wiedział która. "Krok po kroku rozwijałem je, krok po kroku. (...) Rozdziewiczał ją, a ona rozdziewiczała jego, pozwalając mu po raz pierwszy doświadczyć słodkiej rozkoszy. Czuł się tak, jakby zrywał nieskończoną liczbę satynowych płatków róży".  Frywolne trio. Doświadczenia z dwoma siostrami dodały mu weneckiej odwagi. 

CIEKAWOSTKA

Mało brakowało, a barwne życie Casanovy zakończyłoby się w Polsce! Flirtował z włoską tancerką Teresą Casacci. Jej kochankiem był młody i przystojny hrabia Branicki. Gdy przyłapał flirciarza w objęciach oblubienicy konfrontacja była nieunikniona. "Spieprzaj!" pogorszyło sytuację. Pojedynek odbył się w "pięknym ogrodzie" pod Warszawą w scenerii życia i śmierci. Rany ciała i duszy zostawiły swoje polskie ślady. 

ŚMIERĆ

Mistrz sztuki miłosnej i genialny uwodziciel zmarł 4 czerwca 1798 roku. Miał hemoroidy, zapalenie prostaty, męczyły go choroby weneryczne. Jego życie doczesne dobiegło końca, ale literackie dopiero się zaczynało. "Pamiętniki Casanovy" zaczęły robić furorę i choć mijają stulecia to jego sława nie przemija. Pojawiają się wciąż nowe książki, opracowania biograficzne, jest on inspiracją poetów, pisarzy, reżyserów, muzyków, a przede wszystkim miłośników kobiecych serc, flirciarzy i rozpustników. 


LITERACKI SUKCES
W 2010 roku Biblioteka Francuska kupiła rękopis za ponad 9 milionów dolarów. Najnowsza biografia Casanovy z pewnością zasługuje na uznanie. To książka, która zachwyca czytelnika od pierwszych stron, ujmuje wnikliwością i dowcipem, pokazuje Casanovę jako człowieka z krwi i kości, znającego wartość swojego ciała, w którego życiu nie wydarzało się przypadkiem, a przeznaczenie odgrywało istotną rolę. Bergreen z pewnością włożył ogromną pracę w opracowanie historii tej niezwykłej postaci. Książka opatrzona jest w przypisy i wyjątkowo bogatą bibliografię. Zainteresowani tematem, zachwyceni Giacomo Casanovą z pewnością dzięki wkładowi autora będą mogli pogłębić swoją wiedzę.

Jestem zarówno pod wrażeniem bohatera jak i autora książki. Obydwaj mnie zaciekawili i miło zaskoczyli. Mam nadzieję, że sięgniecie po tę książkę. Obiecuję, że nie będziecie zawiedzeni. Będziecie zachwyceni!

Za możliwość lektury i piękną przesyłkę dziękuję
 

2 komentarze:

  1. Czytałam o Casanovie dawno temu. Chętnie przeczytam w nowszej wersji znowu, bo to niesamowita postać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka może być naprawdę ciekawa. Nigdy nie interesowałam się zbytnio tą postacią, a z tego, co jest tu napisane wynika, że była naprawdę interesująca.
    Pozdrawiam!
    Zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.