środa, 24 maja 2017

OPOWIEŚĆ O DEMONACH SOWIECKIEJ IDEOLOGII, KTÓRA ZATRUŁA DUSZE I SERCA LUDZI

"Omnium" - kontynuacja "Czasu Beboka" to lektura dla czytelnika lubiącego książki z tak zwanej górnej półki. To opowieść o niezwykłym czasie przemian, nadziei i obaw. Kraków. Rok 1955. Zenon, ojciec Adama, nadal piastuje wysokie stanowiska polityczne, jest zagorzałym działaczem partyjnym, piszącym wieczne donosy, marzącym o stanowisku posła. Bujne życie erotyczne i "działania na rzecz kraju" mają ułatwić mu to zadanie. Mężczyzna, wspólnie z doktorem Norbertem, próbuje przygotować specjalne lekarstwo "diabol forte", którego prototyp uzyskał od szwajcarskich naukowców. Jego celem jest podniesienie sprawności organizmu ludzkiego, a tym samym szybsze budowanie komunizmu. Stosowany wyłącznie do użytku organizacji partyjnych miał poprawić wizerunek członków i doprowadzić do rozkwitu partii. Zenon i jego syn stają się pierwszymi królikami doświadczalnymi. A co na to Róża, matka Adama? Ta słaba, zatrwożona kobieta nie potrafi przeciwstawić się szykanom męża, nie chce udzielać się w partyjnych kręgach. Z ciężkim sercem znosi romanse i fanatyzm męża. Dla Adama jest to również czas ciężkich zmagań z rzeczywistością. Chłopak nie do końca rozumie, co się wokół niego dzieje, źle znosi terroryzm ojca, staje się chorowity, ucieka w świat marzeń. Odkrywa Zjednoczony Komitet Czarodziejów Miast i Wsi. Wciąż szuka odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego dorośli tak bardzo komplikują sobie życie?"

"Omnium" to książka pokazująca polską rzeczywistość z różnej perspektywy. To świat widziany oczami zagorzałego fanatyka komunisty, jego żony i przede wszystkim oczami Adasia. Autor poprzez swoich bohaterów umiejętnie kreuje pejzaż tego trudnego okresu. Ponura rzeczywistość, wszechobecne donosy i... małe światełko w tunelu. Opozycją do komunistycznego realizmu jest świat marzeń, a zatem może należy czytać "Omnium" jako książkę o wyzwoleniu nie tylko tym narodowym, ale przede wszystkim uczuciowym, emocjonalnym. Pragnienia bohaterów o szczęściu to główny sens powieści. Każdy chce odnaleźć swój raj.

Książkę Richarda Antoniusa czyta się szybko. To może nieco trudna, ale pełna humoru, groteskowa i karykaturalna opowieść o Polsce i jej mieszkańcach. Rok 1956 to czas wielkich przemian odbijających się na życiu wielu Polaków. Czas walki o nowe. Wie to zwłaszcza nasz Zenon - pragnący zdobywać kolejne szczeble politycznego awansu. Autor nie zanudza czytelnika długimi opisami, tu ciągle coś się dzieje. Droga do kariery nie jest łatwa i prosta, jest wiele obaw.

Z pewnością "Omnium" to książka z którą warto się zapoznać. To opasłe dzieło będące niejako świadectwem epoki, jest jednocześnie niebywałym studium psychiki ludzkiej. Zenon, Adaś i Róża - to oni zapraszają nas w niezwykłą literacką podróż. To ich światy odwiedzamy, z nimi czujemy i przeżywamy. To z nimi szukamy odpowiedzi na wiele pytań, bardzo trudnych pytań i... wciąż mamy nadzieję.


Za możliwość lektury dziękuję

 

3 komentarze:

  1. To dużo poważniejsza lektura niż spodziewałam się na początku. Będę musiała się zaopatrzyć w oba tytuły.

    OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.