poniedziałek, 1 maja 2017

CHROŃCIE DZIECI PRZED TĄ KSIĄŻKĄ!




Edgar Allan Poe to twórca z okresu romantyzmu, przedstawiciel literatury amerykańskiej. Znany przede wszystkim z dominacji wątków fantastycznych i horroru we własnej twórczości. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej, kreując tym samym pierwszą postać detektywa w literaturze. Jego prozę charakteryzował silny psychologizm postaci oraz surrealistyczne, odważne, brutalne obrazy makabry, przywołujące na myśl stany epileptyczne czy upojenie alkoholowe. Styl Edgara Allana Poe inspirował późniejszych wielkich twórców takich jak: H.P Lovecrafta czy Fiodora Dostojewskiego.

"Opowieści tajemnicze i szalone" to zbiór czterech opowieści: "Czarny kot", "Maska czerwonej śmierci", Żaboskoczek" i "Upadek domu Usherów". Oryginalne wersje nowel zostały nieco zmodyfikowane, lekko złagodzone. Ale tylko lekko! Wydanie tej książki w wersji ilustrowanej przywodzi na myśl zmodyfikowanie tekstów Edgara Allana Poe w wersję dla dzieci. Ale nie dajcie się zwieść! To z pewnością nie jest książka dla dzieci poniżej 10 roku życia. Sami zobaczcie:

"Pewnego ranka z zimną krwią zarzuciłem kotu na szyję pętlę i powiesił go na gałęzi drzewa. Powiesiłem go, zalewając się łzami i doznając gorzkich wyrzutów sumienia. Powiesiłem go ze świadomością, że mnie kochał i nie dał mi najmniejszego powodu do gniewu. Powiesiłem go, ponieważ wiedziałem, że czynem tym popełniam grzech - grzech śmiertelny, który splami moją nieśmiertelną duszę, wyrzucając ją na zawsze poza granice nieskończonego miłosierdzia."

Wiedziałam, że Poe nie stroni od brutalności, ale sądziłam, że będzie to wersja w dużo łagodniejszym wydaniu. Uważam, że to osobliwe wydanie skierowane jest raczej do wprawionych fanów pisarza, a nie do dzieci. Książka wydana jest przepięknie. Twarda oprawa i ilustracje Grisa Grimly. Mimo że raczej nie lubię tak nowoczesnej kreski, tu pasowała idealnie - w końcu jest odzwierciedleniem tytułowych szalonych opowieści. Tak więc w trakcie przewracania kartek i zatracaniu się w lekturze cały czas towarzyszyły mi szok i niedowierzanie, a chwilami nawet uczucie niepokoju i przerażenia.

Gorąco polecam książkę pt. "Opowieści tajemnicze i szalone". Przygotujcie się na solidną dawkę niesamowitości, osobliwości, szaleństwa i brutalności. To nie są zwyczajne opowieści dla dzieci - to coś znacznie większego i straszniejszego! Zanim sięgniesz po książkę musisz wiedzieć, że razem z nią, wkroczysz do świata, który cię przerazi i nie wypuści ze swoich szponów na bardzo długo...


Za możliwość przedziwnej i przerażającej lektury dziękuję

8 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przeczytać.... a przed dzieckiem to nie tak łatwo schować ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Brr, szczerze przyznam, że sama nie chciałabym przeczytać tej książki, więc na pewno nie dałabym jej swojemu dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na twórczość Poe mam już od dawna ogromną ochotę, niestety nigdy się nie składa, żeby coś kupić

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka rzeczywiście jest ładnie wydana, ale z drugiej strony może trochę niektórych zmylić, a po fragmencie, który zamieściłaś, zdecydowanie widać, że nie jest to książka dla dzieci. Aż się obawiam, co mój brat miałby w głowie po przeczytaniu czegoś takiego :D
  http://booksbyshadow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Poe ze względu na specyficzny, mroczny styl i historie, które sprawiają, że po plecach przechodzą mi dreszcze. Nie wyobrażam sobie jednak, żeby którąkolwiek z jego opowieści, nawet po złagodzeniu, dać do czytania dzieciom. Czasami nie rozumiem motywacji wydawnictw.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z jednej strony unikam nadmiernej brutalności w książkach, a z drugiej, przede wszystkim ze względu na wydanie, chętnie zapoznałabym się z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie mam ochoty na takie książki. Dziecku na pewno bym jej nie dała.

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.