sobota, 11 marca 2017

U4. JULES - POSTAPOKALIPTYCZNA WIZJA ŚWIATA"Wczoraj widziałem ludzi w kombinezonach astronautów oraz czymś w rodzaju masek przeciwgazowych. Zbierali trupy i wrzucali je na opancerzone ciężarówki. Dokąd zwieźli te wszystkie splątane ze sobą ciała? Do grobów zbiorowych? A może je spalą? Może oni wiedzą, co wszystkich zabija? Co to za cholerny wirus, który atakuje i uśmierca w ciągu kilku godzin? Czy mogą mi powiedzieć, dlaczego wciąż żyję?"

Pandemia, której przyczyna pozostaje nieznana z każdym dniem coraz bardziej przybiera na sile. Epicentrum znajduje się w Holandii. Zaraźliwość filowirusa krwotocznego wynosi osiemdziesiąt dwa procent. Śmiertelność wynosi dziewięćdziesiąt osiem procent. Wirus zmiótł prawie całą ludzkość z powierzchni Ziemi. Przy życiu pozostali tylko młodzi ludzie między 15 a 18 rokiem życia. 

Przed wybuchem epidemii Jules uczył się w jednym z paryskich gimnazjów. Jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors of Time. Jego awatar, Spider Snake, to dzielny, silny i nad wyraz inteligentny wojownik. Chłopak przed apokalipsą dostał komunikat od mistrza gry Khronosa, który zwoływał Ekspertów do Paryża i obiecywał możliwość przeniesienia się w czasie, by uratować świat. Czy wiara w obietnicę Khronosa wystarczy, by przetrwać? Czy Jules stanie się wojownikiem? Czy naprawdę istnieje szansa na uratowanie świata?

Filowirus krwotoczny sprawił, że świat nastolatków wywrócił się do góry nogami. Do tej pory zawsze mogli liczyć na rodziców - teraz zostali zupełnie sami. Zdani tylko na siebie w okrutnym świecie pełnym niebezpieczeństw. Żyją w miejscu, które w niczym nie przypomina miejsca, z którym związane jest ich dzieciństwo, najpiękniejsze wspomnienia. Paryż, miasto zakochanych, zmienia się w miasto trupów. Zamiast roześmianych turystów z aparatami, wszędzie leżą rozkładające się zwłoki. Paryż pogrążony jest w mroku z nutą woni rozkładających się ciał. Sekwanę zdobi mnóstwo śmieci, pływają szczury, unoszą się napompowane trupy. Fetor jest nie do zniesienia. 
Nastoletni bohaterowie nie mają łatwo. Świat znany im z gier czy filmów nagle staje się zbyt rzeczywisty. Ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę, a otaczający ich świat rzuca im kłody pod nogi. Czeka ich przejście od ujmującej niewinności do walki o przetrwanie. Niektórzy wyrzekną się niemal wszystkich wyższych potrzeb na rzecz zwierzęcej woli przetrwania.Co się wydarzy, gdy dwa tak różniące się od siebie obozy zaczną ze sobą walczyć? Kto wygra? W świecie, gdzie wszystko się kończy najpiękniejsze wartości będą na wagę złota, ale czy to wystarczy? 

"U4 Jules" to książka o tematyce postapokaliptycznej, a ja wszystko co z tym związane wręcz uwielbiam. Ta pozycja również mnie urzekła. Adresowana do nastoletnich czytelników, a jednocześnie tak dorosła i prawdziwa. Carole Trebor nie koloryzuje, a pokazuje świat takim, jakby zapewne mógłby być podczas apokalipsy. Bohaterowie walczą o przeżycie, stają przed trudnymi wyborami. W ich przypadku proces dorastania musiał gwałtownie przyśpieszyć. Ich historia jest tragiczna. Jedni radzą sobie z tą sytuacją lepiej, inni gorzej. 

Książka "U4 Jules" to podróż po opustoszałym Paryżu. Miejscu niegdyś pięknym, magicznym. Po wybuchu epidemii przerażającym
i niebezpiecznym. Miałam okazję być w Paryżu, więc książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie - działała na wyobraźnię jeszcze bardziej. Co mogę napisać? Wielkie wow! To naprawdę bardzo dobra książka postapo. 


U4 to seria czterech powieści napisanych przez czterech autorów. Do moich rąk trafiła jedna z nich. Kolejne tomy powieści dopełniają się nawzajem. Można je czytać w dowolnej kolejności. Podobno warto poznać wszystkie - po lekturze "U4 Jules" chętnie się o tym przekonam. 

Za możliwość świetnej i emocjonującej lektury dziękuję


6 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo interesująco, będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja podziękuję, nie jestem przekonana do takich książek.
  pozdrawiam!
  zapraszam na Fuzję Recenzentów, gdzie została dodana nowa notka :)
  http://fuzja-recenzentow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Za sobą mam trzeci tom i mam zamiar przeczytać całą serię, ale kiedy to nie wiem :D

  http://maasonpl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Postapokaliptyczne wizje świata lubię najbardziej w filmach, w książkach nie do końca mi wchodzą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zainteresowana całą serią ;)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.