piątek, 20 maja 2016

RAMONES

Ramones - zespół, który odcisnął niezatarte piętno na dwóch dekadach rocka. Przygotował grunt pod punka i hardcore. Grupa ludzi, dla których muzyka była najważniejsza. 

Everett True podjął się trudnego zadania. Opracował bogatą, kompletną historię zespołu. Zafascynowany muzyką Ramones postanowił miłość do zespołu przelać na papier

Czym Ci młodzi, długowłosy chłopcy w czarnych skórzanych kurtkach urzekli autora i tysiące fanów na całym świecie? Przecież nie odnieśli wielkiego sukcesu komercyjnego, a jednak na nich wzorowały się setki zespołów na całym świecie. Ich debiutancki krążek uznany przez ceniony amerykański magazyn "Spin" za najważniejszy album punkowy wszech czasów. otrzymał status złotej płyty dopiero po 38 latach od wydarzenia!!! 

Fatum krążyło nad zespołem od samego początku. Mizerne nakłady płyt, zawieszanie działalności zespołu i wreszcie śmierć trzech jego członków w ciągu trzech lat. Niektórzy traktowali ich jak wybryk natury. Muzyka przez nich grana była tak nowatorska pod względem muzycznym, że aż roznosiła sceny. Zdruzgotani pompatycznym rockiem i tępym stylem disco chcieli stworzyć coś nowego. Co im wyszło? Czy sprostali oczekiwaniom młodzieży lat 70 wąchającej klej, łajdaczącej się i uciekającej z domów? Tak. Stworzyli to, czego im samym najbardziej brakowało - piosenki o dzikiej motoryce, dźwięcznej melodii i ogromnej energii. Ich koncerty to prawdziwy spektakl. 

"Śpiewanie, poza wielką przyjemnością, jest dla mnie prawdziwą terapią. Kiedy jestem na scenie i czuję energię bijącą z publiczności, zdaję sobie sprawę, że moje problemy tak naprawdę nie są istotne." - powiedział w jednym z wywiadów Joey. 

Wprowadzili rewolucję obyczajową i wyzwanie dla całego młodego pokolenia. DeeDee, Tommy, Johny i Joey. To im poświęcił Everett ponad 500 stron swojej książki. Biografia, którą prezentuje przedstawia historię zespołu od jego powstania aż po rozwiązanie, ale także prywatne życie muzyków. Poznajemy środowisko, z którego się wywodzili, osiągnięcia szkolne, pierwsze doświadczenia miłosne i muzyczne. Autor zadbał o szczegóły. Przytacza mnóstwo dat, nazwisk. Nie wpływa to jednak negatywnie na odbiór książki, nie przytłacza czytelnika. Fakty nadają treści autentyczności, a fragmenty wywiadów i wspomnień są ciekawym przerywnikiem tej obszernej lektury. To gratka dla fanów zespołu. A było tego wiele. Ich 22- letnia kariera zespołu była zawrotna, koncerty, życie na walizkach, fani, dobre i złe dni. Radości i smutki. Wspólne plany na przyszłość i wewnętrzne konflikty. I pojawiające się nałogi. Brak kontroli. O tym wszystkim opowiada Everett True. Dla zainteresowanych tematem i zagorzałych fanów przygotował dyskografię lat 1996-2001, liczne przypisy i oczywiście zdjęcia. Widzimy na nich grupę chłopaków, dla których muzyka to realizacja marzeń, a koncerty to wręcz duchowe przeżycia. 

Jeśli jesteście wielbicielami Ramones musicie tę książkę koniecznie przeczytać. Jeśli nie słyszeliście nigdy o tym zespole, z pewnością warto również sięgnąć po tę pozycję, chociażby po to, by poznać historię ludzi, którzy wnieśli wiele do historii światowego rocka, a także... świata mody. Nie każdy wie, że to im zawdzięczają swoją nazwę kurtki - ramoneski!!! 

Włączcie "It's Alive" i zatraćcie się w lekturze... jak Kornelia :DZa możliwość lektury dziękuję

 

3 komentarze:

 1. Ciekaw jestem czy pisząc to i czytając sięgałaś młoda moja koleżanko po ich muzykę. Bo ja zasiadłem do czytania i jebłem ich muzą z kolumn ile wlezie :-)
  Dzięki za przypomnienie muzy o której zapomniałem, a która jest wyjątkowa. W dodatku przetrwałą próbę czasu. ps. Zawsze marzyłem o skórzanej "ramonesce". Jak każdy z moich lat :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. To chyba przekleństwo takich wybitnych grup - są zbyt nowatorskie, niepokorne by spodobać się całej masie odbiorców.
  Pozdrawiam,
  Linda
  Love, coffee & books

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.