niedziela, 29 maja 2016

PRZEDPREMIEROWO: "UROKLIWY I PORAŻAJĄCY"
" - Damien - rzuciła Ann - gdzie jest Jarvis?
Damien rzucił na ziemię torbę z mokrymi ręcznikami. 
-Jak to gdzie? Nie odebrałaś go ze szkoły?
Oczy Ann rozszerzyły się.
-Stwierdziłeś, że to ty koniecznie chcesz odebrać go ze szkoły. Kiedy będziesz wracał z siłowni - powiedziała.
- Nie pierdol - zdenerwował się Damien. Dziś jest wtorek, ty odbierasz go we wtorki i czwartki, ja w poniedziałki, środy i piątki.
- Tak, ale dziś wyjątkowo ty chciałeś to zrobić. Upierałeś się przy tym jak na jedzenie czipsów w łóżku. Dlaczego tak ci zależało...? - Zrobiła krótką pauzę. Nie doczekała się odpowiedzi. - co zrobiłeś z naszym synem, Damienie? - syknęła, a jej oczy zwęziły się niebezpiecznie."

Jarvies jest inny niż wszystkie dzieci, nieobecny, zawieszony. Wykluczono autyzm, chłopiec ma po prostu swój świat. To dziwne zachowanie Jarviesa doprowadza rodziców do frustracji. Rozczarowanie dzieckiem, rozczarowanie samymi sobą... wyrzuty sumienia. One doprowadzają do powolnego rozpadu rodziny, oddalania się od siebie, romansów rodziców. 

Ojciec Jarviesa, aspirant Hawkes i policjantka Groove próbują odnaleźć zaginionego chłopca. Trop prowadzi ich do opuszczonego wielkiego domu. Nie jest to jednak zwykły dom. Tu wszystko jest szaleństwem. TEN DOM żyje własnym życiem. Przypomina jeden wielki grobowiec. Pełen jest demonów wychodzących ze ścian, potworów z wielkimi kłami żądnymi krwi. Trwa tu prawdziwa kanibalistyczna orgia. Domostwo wchłania wchodzących do niego ludzi. Zniknięcie czworga z nich jest niewytłumaczalną zagadką. 

Czy Jarviesowi uda się powrócić do swoich rodziców? 
Czy Ann i Damien odzyskają syna?
Co wspólnego z całym zajściem ma Lotho Rhodes?
Jakie tajemnice zna Hawkes? 

Książka Michała Jackowskiego to połączenie thrillera psychologicznego z horrorem, kryminału z fantastyką. Balansowanie między światami, przeszłością i teraźniejszością. Książka trudna, mroczna, ukrywająca drugie dno. Historie bohaterów są tragiczne. Ich tajemnice są brzemienne w skutkach. Czy można wyrzucić koszmarne obrazy z własnej pamięci? Czy trzeba się z nimi mierzyć? Czy potwory wychodzące ze ścian symbolizują ludzkie lęki? Czy anioły walczące z demonami to wyrzuty sumienia? Czy świat przedstawiony w książce dzieje się tylko w ludzkiej głowie? 

"Urokliwy i porażający" to opowieść o demonach przeszłości, które często powracają. To książka o dręczeniu, przemocy, molestowaniu. Cierpienie i poniżenie wywołuje frustrację, stąd już tylko krok do tragedii. 

Jeśli chcecie poznać historię małego Jarviesa i bliskich mu osób sięgnijcie po tę książkę. Jeśli zainteresował Was Lotho Rhodes, sprawdźcie, co wspólnego ma z zaginięciem chłopca. 
Niech nie przeraża was mroczna tematyka, atmosfera i ilustracje książki. Jestem ciekawa waszego odbioru. 


Za możliwość lektury dziękuję

1 komentarz:

  1. Recenzja bardzo zachęciła mnie do tej książki. Sama okładka przyciąga, a właśnie to co napisałaś sprawiło, że będę wyczekiwać premiery. Uwielbiam takie połączenia horroru z innymi gatunkami.

    OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.