poniedziałek, 12 października 2015

Prawdziwa historia Lukrecji Borgii

Rodzina Borgiów. Czym wzbudzała takie zainteresowanie? Co sprawiło, że jej członkowie stali się bohaterami sztuk teatralnych, oper, powieści i filmów? Bez wątpienia bezwstydny brak moralności w każdym momencie ich życia oraz nieustanna walka o władzę stanowiły źródło fascynacji. Nie chodzi tu tylko o sferę erotyczną (chociaż ta chyba była najgłośniejsza), Borgiowie zachwycali swoją upartością, brakiem szacunku w dążeniu do kariery społecznej, politycznej i czysto ludzkiej. Nie przebierano w środkach, by władzę zdobyć i ja utrzymać.
Rodrigo Borgia - siostrzeniec papieża Kaliksta III zostaje kardynałem. Wykorzystując koneksje rodzinne poszerza swoje wpływy. Podbija też serca wielu kobiet. W 1466 roku poznaje kobietę niezwykłą, która stanie się najważniejszą kobietą jego życia. To ona Giovanna Cattanei zostanie matką jego dzieci.
Dzisiaj dziwi i bulwersuje nas fakt, iż księża mają kobiety, czy potomstwo. W ówczesnym społeczeństwie akceptowany był zwyczaj, że członek Kościoła miał związki z kobietami różnych klas i pozycji społecznych.
Rodrigo Borgia, zwany papieżem grzesznikiem, ma czwórkę ukochanych dzieci i choć oficjalnie nie może być ich ojcem, ciągle sprawuje nad nimi pieczę. Wynajmuje mężczyznę, który odgrywa rolę ojca, a Rodrigo pełni rolę wspaniałego wujka. Nadchodzi jednak moment, kiedy dzieci dowiadują się prawdy. Nie wszystkie przyjmują ją ze spokojnością.

"- Ale dlaczego przez tyle lat opowiadaliście nam te wszystkie kłamstwa?
- Gdyż wybuchłby wielki skandal, gdyby wyszło na jaw, że wicepapież, jakim do tej pory byłem, ma ukochaną żonę, z która spłodził czwórkę ubóstwianych dzieci. Wam również trudno byłoby wyjść z tego z godnością.
Lukrecja wybuchła płaczem, a wraz z nią także najmłodszy z braci:
- Zawsze mówiliście nam, że nie można kłamać - łka córeczka - że prawdy nie wolno zdradzić ani zhańbić. A teraz dowiadujemy się, że w naszym domu było wszystko fałszywe, oszukane. Nasz ojciec kłamał, biorąc nas w ramiona, kłamał, kładąc się do łóżka z naszą matką, i jesczez on, nasz wychowawca: wszyscy nieprawdziwi. Co powiemy naszym przyjaciołom, ludziom, którzy nas zapytaja z ironią: "Jak się czują wasi ojcowie?"Rodrigo spokojnie dopowiada:
- Odpowiedzcie, pytając ich: "A wasi?". Bo to tez powinniście wiedzieć, w Watykanie i okolicach niewiele jest prawowitych dzieci i naprawdę poślubionych matek".


Młodziutka dziewczyna jest w szoku. Nie dość, że dowiaduje się, że jej wuj jest jej ojcem, to jeszcze okazuje się, że zdradza jej matkę z jej najlepszą, nastoletnią przyjaciółką. Jaki to wszystko ma wpływ na młodą, dojrzewającą panienkę, jak ukształtuje jej przyszłość?
Książka Dario Fo, laureata literackiej nagrody Nobla to wspaniała lektura, mająca na celu odpowiedź na wiele nurtujących wszystkich pytań związanych z rodziną Borgia. Ta postrzegana dotąd jako rozpustnica i trucicielka kobieta (zwłaszcza w serialach telewizyjnych), w książce Fo nabiera zupełnie innego wyrazu. Autor staje w jej obronie, oddając jej głos. Ujawnia jej autentyczne listy i fragmenty dziennika. Plotka o kazirodczych miłościach do brata i ojca, nie znalazła potwierdzenia w żadnych dokumentach. Służyła tylko to podżegania i tak już trudnej sytuacji.


Lukrecja, bohaterka naszej książki to kobieta piękna, inteligentna, która nie godzi się z polityką i okrucieństwem brata i ojca. Wyrzuca im wszystkie niegodziwości. To kobieta, której więzi rodzinne nie pozwoliły rozwinąć skrzydeł. Po raz pierwszy została wykorzystana do celów politycznych w wieku lat 13. Nie chce by traktowano ją jak bilet przetargowy czy prezent w pięknej okładce. Wstydzi się, że jest tematem drwin trup wędrownych i sztuk teatralnych. Niestety, wpływy rodziny są ogromne. Była trzykrotną mężatką, miała nieślubnego syna, w ramionach wielu mężczyzn szukał tej prawdziwej miłości. Nie dane jej było kochać miłością jedyną, szczerą, niewłaściwi adoratorzy musieli zginąć. Po śmierci ukochanego męża przez długie lata zostawała zrozpaczoną wdową. Była kobietą na papieski tronie (przez miesiąc). Stawała w obronie uciśnionych i przeciwstawiała się grzechom Kościoła. Dała się poznać z tej dobrej strony. Zdobyła poparcie kardynałów i samego ludu.Lukrecja Borgia, ta którą znamy z modnych w ostatnim czasie seriali i ta zaprezentowana przez Dario Fo, to dla mnie postacie jakże inne. W telewizji przebija komercja, podkreślany jest erotyzm i zło. Nikt nie zastanawia się nad prawdziwym losem Lukrecji. W książce papież przyznaje córce rację, że wszystko co robił przynosiło sukces rodzinie Borgiów, ale czy samej Lukrecji? Czy warto było płacić aż tak wysoką cenę? Dla mnie Lukrecja to osoba walcząca przez całe życie z łatką córki Lucyfera.
Książkę "Córka papieża" polecam wszystkim fanom rodziny Borgia. To wspaniała opowieść o miłości i bezlitosnej walce o władzę, którą czyta się z zachwytem. Kunszt literacki autora z pewnością przypadnie wam do gustu. Ogromnym atutem książki są jej bogate ilustracje i bibliografia. Każdy kto sięgnie po tę pozycję będzie mógł sama ocenić, czy sprawiedliwie przyklejono Lukrecji łatkę "największej kurtyzany Rzymu".
Za możliwość poznania prawdziwej historii Lukrecji Borgii dziękuję 

12 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie tą książką.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie kontrowersyjne tematy. Zdecydowanie są jednymi z najciekawszych i skłaniają nas do refleksji nad danym tematem. Niestety nie miałam okazji oglądać serialu o Borgiach ani też czytać tej książki, jednak z chęcią bym po nią sięgnęła. Aby zaspokoić do końca swoją ciekawość :)

  Pozdrawiam, Dakota // 97books

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka, którą w końcu zdobędę. Jestem bardzo ciekawa tej historii. Borgiowie to temat ciekawy i trudny. Kościołowi trudno przyznawać się do swoich błędów i przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka, którą w końcu zdobędę. Jestem bardzo ciekawa tej historii. Borgiowie to temat ciekawy i trudny. Kościołowi trudno przyznawać się do swoich błędów i przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam , ale jakoś nie jest w moim klimacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prawdziwe historie zawsze mnie fascynowały. Trzeba będzie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zapowiada się ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zapowiada się ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam - książka stanowi bardzo ciekawe uzupełnienie serialu i pokazuje Lukrecję w trochę innym świetle!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam książkę, ale już jakiś czas temu. Chętnie odświeżę ją sobie, bo z tego co pamiętam bardzo przypadła mi do gustu. Fajna recenzja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka zapowiada się interesująco. Może kiedyś się za nią zabiorę ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.