sobota, 12 listopada 2016

PRZERAŻAJĄCA WIZJA ŚWIATA !
"Rozdarci" to kontynuacja wstrząsającej książki Neala Shustermana "Podzieleni". 

Czym jest podzielenie? To proces, w wyniku którego jednostka ludzka zostaje rozdzielona na części. Zgodnie z prawem 99.4 % ludzkiego ciała musi zostać wykorzystane i zachowane przy życiu w postaci przeszczepów. Zgodnie z prawem od chwili poczęcia do osiągnięcia trzynastego roku życia ludzkie życie jest nienaruszalne. Jednak gdy dziecko osiągnie ten wiek... można oddać je na podzielenie. To "aborcja z mocą wsteczną". Czy można pozbyć się dziecko bo sprawia trudności wychowawcze? Owszem, można. Co najgorsze, jest to całkowicie normalne. Kim są więc Ci, którzy oddają swoje dzieci i skazują je na taki los? Dobroczyńcami, czy wariatami?

"Ta twarz jest koszmarem. Pasma skóry w różnych odcieniach, niczym koc zszyty z prostokątów żywej tkanki, opinają znajdujące się pod spodem kości, mięśnie, chrząstki. (...) Potwór! Frankenstein! (...) Nie. Nigdy tak nie myśl! Tamten potwór został stworzony z martwych ciał, ale ty powstałeś
z żywych! Tamta istota stanowiła pogwałcenie wszystkich praw przyrody, ale ty, C amie, jesteś nowym cudem świata! "

Metoda podzielenia staje się modą. Każdy chce być ulepszony. Mieć nowe serce, sprawniejsze narządy, ładniejsze nosy inne części ciała.  To już nie chodzi tylko o ratowanie życia kosztem innych żyć. I to jest przerażające. Umrzeć, by dać komuś możliwość upiększenia. Obniżono granicę wieku, na czarnym rynku szerzy się możliwość handlu żywym towarem.
Connor i Risa, bohaterowie znani z poprzedniego tomu, robią co mogą, by uratować jak najwięcej dzieciaków. Nie chcą dla nich tak strasznego losu. Czy uda im się zapobiec tak okrutnym praktykom? Co w historię wniosą bohaterowi znani z "Podzielonych", a jak ubogacą akcję Ci nowi? Miracolina - urodzona, by uratować życie bratu, Cam - stworzony z Podzielonych, Starkey - podrzutek? 

Neal Shusterman stworzył coś, co dzięki Bogu jest fikcją literacką. To tak przerażająca, okrutna
i wariacka wizja świata,  że nie mieści się w głowie! Autor w sposób intrygujący,ciekawy, a przede wszystkim zaskakujący kolejny raz wprowadza nas do wykreowanego przez siebie świata. Obawiałam się, że kontynuacja mnie nie zachwyci. Okazało się, że "Rozdarci" jest równie fantastyczna, a może nawet lepsza? Pisarz wprowadził do fabuły nowych bohaterów, ale nie zatracił się w nowym pomyśle
i wrócił do  Connora, Leva i Risy. Połączył losy nowych i znanych nam już bohaterów.  


"Rozdarci" to nowe pomysły, nowe okrucieństwa, nowe emocje. Neal Shusterman wciąga czytelnika w wir akcji, a nawet chwilami chwyta za serce i nie puszcza. To książka pełna zwrotów akcji, nie pozwala na nudę. Kocham autora ze ten pomysł, za wykonanie, za klimat, którego nie da się podrobić. Sięgnijcie po "Rozdartych" i odpowiedzcie sobie na pytania: Co to znaczy żyć? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się życie? Gdzie jest granica człowieczeństwa?
Mam nadzieję, że tak jak ja pokochacie książki Shustermana, że porwie was ta wizja świata. Musicie jednak wiedzieć , że jego książki pozostają w pamięci na długo i roztrzaskują czytelnicze serca na miliony malutkich kawałków. Gorąco polecam, warto!Za możliwość lektury dziękuję

12 komentarzy:

 1. Mam chęć na "Podzielonych" od dłuższego czasu, niestety jeszcze nie trafiła w moje ręce. Twoja rekomendacja wzbudziła we mnie nową energię do poszukiwań pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I prawidłowo, nie zawiedziesz się - jestem pewna. :)

   Usuń
 2. "Podzieleni" są od dawna w moich planach czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się mroczna lektura! Kusisz, kusisz. Z pewnością się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka bardzo mnie intryguje. Coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam, albo zapomniałam o tej książce, nawet o jej pierwszej części ;) A tym akurat jestem zainteresowana :) Teraz w modzie są te tematy ;)
  Zapraszam do siebie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Podzieleni już znajdują się w moim koszyku na stronie księgarni, czekają tylko na więcej książek, aby zrobić większe zamówienie


  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaka straszna okładka!
  Kiedyś na pewno sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie! Zapisuję sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brrr, sama okładka mnie już przeraża! Co prawda, rzadko sięgam po tego typu książki, ale zaintrygowałaś mnie fabułą "Rozdartych", więc chyba dam się skusić.

  OdpowiedzUsuń