piątek, 18 listopada 2016

TO NIE LICEUM JĄ ZMIENIŁO. TO GWAŁT.
"Moje ciało to komnata tortur. To pierdolone miejsce zbrodni. Wydarzyły się tutaj potworne rzeczy. Nie warto o tym mówić, nie warto tego komentować, nie na głos. Nigdy. Nie będę tego słuchać. Nie mogę."

Dom, rodzinne ciepło, przyjaźń, miłość. Przez jedno jedyne wydarzenie wszystko zostaje zniszczone. Diametralnie. Życie Eden nie będzie już takie same, nic nie będzie takie same. Pewnego wieczoru najlepszy przyjaciel jej brata - niemal członek rodziny - sprawił, że świat dziewczyny legł
w gruzach. Chłopak, któremu ufała, którego kochała zrobił coś niewyobrażalnego. Zgwałcił ją. Czternastoletnią dziewczynkę. To było coś, co zmieniło ją na zawsze... Wie, że powinna wyjawić komuś prawdę, ale nie może tego zrobić, jeszcze nie teraz. Ukrywa to głęboko w sobie, ukrywa też to, kim była przed gwałtem. Teraz jest już inna. I będzie. Na zawsze. Z zahukanej, nieśmiałej dziewczynki przeobraża się w pewną siebie, znającą doskonale swoją wartość nastolatkę. Zaczyna wstydzić się dawnych przyjaciół, którzy odstają od jej nowego sposobu bycia. Przeobraża się z brzydkiego, skrzywdzonego kaczątka w przepięknego łabędzia. Ale czy to nie jest tylko przykrywka? Czy w środku nie jest nadal tą przerażoną dziewczynką?


Książka "Co mnie zmieniło na zawsze" podzielona jest na 4 części. Każda część - nowa klasa, nowa faza w życiu Eden. Doskonale uwidoczniło to zmiany w psychice dziewczyny, ułatwiło mi zrozumienie jej postępowania. Amber Smith w książce skierowanej do młodzieży podjęła temat trudny, ale jakże ważny. Temat, który dla niektórych może być tematem krępującym, a nawet prawdziwym tematem tabu. Jednak o takich rzeczach trzeba mówić głośno i pisać, by dotarł do jak największej liczby osób.
To przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, lek na zranione serce, ale także ukazywanie konsekwencji złych czynów. Takie działania są bardzo potrzebne. 


Owszem, Amber Smith podjęła temat trudny, ale udało jej się napisać wciągającą, a zarazem wstrząsającą młodzieżową powieść. Autorka każdą kolejną stroną swojej książki uświadamia jak traumatycznym i strasznym przeżyciem jest gwałt, jak długo ciągnie się za człowiekiem. Ból, niedowierzanie, przerażenie. Ogrom negatywnych emocji. Amber Smith sprawia, że cierpimy razem
z wykreowaną przez nią bohaterką. To niesamowite. 


O książce "Co mnie zmieniło na zawsze" nie da się szybko zapomnieć. Pozostaje w pamięci i sercu czytelnika na długo. Cieszę się, że pojawia się coraz więcej takich książek skierowanych do młodszych czytelników. Chociaż historia Eden jest fikcją, zastanówmy się jak wiele nastolatek podziela jej los w realnym świecie? Historie te nie są nowe, zazwyczaj niewiele się różnią. Warto jednak o nich opowiadać. Zawsze i wszędzie. Zapamiętajcie...
Za możliwość lektury dziękuję

KSIĄŻKĘ KUPISZ TUTAJ

10 komentarzy:

 1. Na pewno warto o takich historiach pamiętać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale ostatnio coraz częściej mam ochotę sięgać po takie prawdziwe, szczere historię. Na pewno postaram się by ta książka znalazła się w moich rękach.
  Pozdrawiam WiktoriaCzytaRazemZWami

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam jakoś ochoty póki co sięgać po tę powieść. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale czym prędzej zapisuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale lubię takie historie, szczere, prawdziwe i z nutką grozy.Twoja recenzja przekonała mnie tylko do tego, że nie warto czekać.

  Pozdrawiam,
  wercix99

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o niej jeszcze.
  Jak najbardziej mnie zachęciłaś. fabuła wydaje się oryginalna i wyjątkowa. Lubię takie książki.
  Pozdrawiam x
  http://polecam-goodbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być interesująca lektura, chodź temat trudny... będę miała ją na oku

  OdpowiedzUsuń
 8. Głośno o tej książce w blogosferze, myślę, że to ważny temat i jesli jak tak dobrze napisana, jak twierdzisz, to warto polecać nastolakom.

  OdpowiedzUsuń
 9. To mój must read. ;) Bardzo zainteresowała mnie tematyka tej książki i wiem, że nie odpuszczę dopóki jej nie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Swietna polecam ;)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.