środa, 2 listopada 2016

PODRÓŻ PO MROCZNYCH ZAKĄTKACH MIAST POLSKI


"Rewers" to zbiór opowiadań najbardziej znanych i popularnych twórców polskiego kryminału. Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Joanna Opiat-Bojarska, Marcin Wroński, Małgorzata Sobieszczańska, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Marta Mizuro, Joanna Jodełka odwiedzają polskie miasta. Pokazują ich mroczne tajemnicze, kryjące się nie tylko w starych piwnicach, strychach czy kominach, ale przede wszystkim za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Bohaterowie, to prości ludzie, za których zadecydował los. Babcia Wiśniewska, dilerka, której aresztowanie "wkurwiło" pół Gliwic; Pająk, którego narzeczona wyszła po gazetę i nigdy nie wróciła; mieszkańcy Rapy, chroniący "piramidę rodziny Fahrenheitów" czy "Ognisty" grasujący po Lublinie. Jedenastu autorów, jedenaście opowiadań, z których każde ma swój niepowtarzalny klimat. Niektóre humorystyczne, ze specyficznym wulgarnym polskim żargonem; inne bardziej stonowane, mroczne. 

Łączy je tylko jedno - ZBRODNIA. I pytania - PO CO? DLACZEGO?

 Jednak czy w przypadku morderstw pobudki są zawsze racjonalne? Czy da się to jakoś wytłumaczyć, usprawiedliwić? Czy można też jednoznacznie oceniać? Przecież autorzy pokazują, że w wielu przypadkach jest druga strona medalu, tytułowy Rewers. 

Zbiór opowiadań Wydawnictwa Czwarta Strona zasługuje na uwagę. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Utwory czytałam z ciekawością, chociaż przyznam, że byli również autorzy, po których twórczość już raczej nie sięgnę. Jednak w przypadku kryminałów, a zwłaszcza w polskim wydaniu, to kwestia gustu. Najciekawszym i najbardziej intrygujący "Babcia Wiśniewska" może razić niektórych swoim zbyt lekkim stylem i wulgarnym językiem, ale przez to w sposób niezwykle emocjonalny oddaje panujące wśród bohaterów napięcie. Dla mnie to opowiadanie, które ma drugie dno, taka niemal przypowieść z morałem - wyrządzone zło zawsze powraca. 

Warto sięgnąć po tę antologię, by odbyć niezwykłą, mroczną podróż po zakamarkach miast i ludzkiej duszy. 

Za możliwość lektury dziękuję

4 komentarze:

 1. Książkę kupiłam na Targach w Krakowie i jestem totalnie jej ciekawa. <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupię i przeczytam bo:
  a) Mróz
  b) Mróz
  c) Mróz
  Ale to także dobra okazja do poznania innych autorów, wiec czemu nie skorzytsać

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 3. Od razu mówię nie. Widzę tylu polskich autorów i zdecydowanie to nie dla mnie.
  http://polecam-goodbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna okazja do zapoznania się z twórczością rodzimych autorów

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.