sobota, 12 listopada 2016

PRZERAŻAJĄCA WIZJA ŚWIATA !
"Rozdarci" to kontynuacja wstrząsającej książki Neala Shustermana "Podzieleni". 

Czym jest podzielenie? To proces, w wyniku którego jednostka ludzka zostaje rozdzielona na części. Zgodnie z prawem 99.4 % ludzkiego ciała musi zostać wykorzystane i zachowane przy życiu w postaci przeszczepów. Zgodnie z prawem od chwili poczęcia do osiągnięcia trzynastego roku życia ludzkie życie jest nienaruszalne. Jednak gdy dziecko osiągnie ten wiek... można oddać je na podzielenie. To "aborcja z mocą wsteczną". Czy można pozbyć się dziecko bo sprawia trudności wychowawcze? Owszem, można. Co najgorsze, jest to całkowicie normalne. Kim są więc Ci, którzy oddają swoje dzieci i skazują je na taki los? Dobroczyńcami, czy wariatami?

"Ta twarz jest koszmarem. Pasma skóry w różnych odcieniach, niczym koc zszyty z prostokątów żywej tkanki, opinają znajdujące się pod spodem kości, mięśnie, chrząstki. (...) Potwór! Frankenstein! (...) Nie. Nigdy tak nie myśl! Tamten potwór został stworzony z martwych ciał, ale ty powstałeś
z żywych! Tamta istota stanowiła pogwałcenie wszystkich praw przyrody, ale ty, C amie, jesteś nowym cudem świata! "

Metoda podzielenia staje się modą. Każdy chce być ulepszony. Mieć nowe serce, sprawniejsze narządy, ładniejsze nosy inne części ciała.  To już nie chodzi tylko o ratowanie życia kosztem innych żyć. I to jest przerażające. Umrzeć, by dać komuś możliwość upiększenia. Obniżono granicę wieku, na czarnym rynku szerzy się możliwość handlu żywym towarem.
Connor i Risa, bohaterowie znani z poprzedniego tomu, robią co mogą, by uratować jak najwięcej dzieciaków. Nie chcą dla nich tak strasznego losu. Czy uda im się zapobiec tak okrutnym praktykom? Co w historię wniosą bohaterowi znani z "Podzielonych", a jak ubogacą akcję Ci nowi? Miracolina - urodzona, by uratować życie bratu, Cam - stworzony z Podzielonych, Starkey - podrzutek? 

Neal Shusterman stworzył coś, co dzięki Bogu jest fikcją literacką. To tak przerażająca, okrutna
i wariacka wizja świata,  że nie mieści się w głowie! Autor w sposób intrygujący,ciekawy, a przede wszystkim zaskakujący kolejny raz wprowadza nas do wykreowanego przez siebie świata. Obawiałam się, że kontynuacja mnie nie zachwyci. Okazało się, że "Rozdarci" jest równie fantastyczna, a może nawet lepsza? Pisarz wprowadził do fabuły nowych bohaterów, ale nie zatracił się w nowym pomyśle
i wrócił do  Connora, Leva i Risy. Połączył losy nowych i znanych nam już bohaterów.  


"Rozdarci" to nowe pomysły, nowe okrucieństwa, nowe emocje. Neal Shusterman wciąga czytelnika w wir akcji, a nawet chwilami chwyta za serce i nie puszcza. To książka pełna zwrotów akcji, nie pozwala na nudę. Kocham autora ze ten pomysł, za wykonanie, za klimat, którego nie da się podrobić. Sięgnijcie po "Rozdartych" i odpowiedzcie sobie na pytania: Co to znaczy żyć? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się życie? Gdzie jest granica człowieczeństwa?
Mam nadzieję, że tak jak ja pokochacie książki Shustermana, że porwie was ta wizja świata. Musicie jednak wiedzieć , że jego książki pozostają w pamięci na długo i roztrzaskują czytelnicze serca na miliony malutkich kawałków. Gorąco polecam, warto!Za możliwość lektury dziękuję

12 komentarzy:

 1. Mam chęć na "Podzielonych" od dłuższego czasu, niestety jeszcze nie trafiła w moje ręce. Twoja rekomendacja wzbudziła we mnie nową energię do poszukiwań pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Podzieleni" są od dawna w moich planach czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się mroczna lektura! Kusisz, kusisz. Z pewnością się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka bardzo mnie intryguje. Coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam, albo zapomniałam o tej książce, nawet o jej pierwszej części ;) A tym akurat jestem zainteresowana :) Teraz w modzie są te tematy ;)
  Zapraszam do siebie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Podzieleni już znajdują się w moim koszyku na stronie księgarni, czekają tylko na więcej książek, aby zrobić większe zamówienie


  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
 8. Jaka straszna okładka!
  Kiedyś na pewno sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie! Zapisuję sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brrr, sama okładka mnie już przeraża! Co prawda, rzadko sięgam po tego typu książki, ale zaintrygowałaś mnie fabułą "Rozdartych", więc chyba dam się skusić.

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.