środa, 8 sierpnia 2018

PRZECZYTAJ, ZANIM OBEJRZYSZ NA NETFLIXIE!Prawdziwa historia. Skok, który wstrząsnął światem. Kradzież 39 milionów szwedzkich koron, których do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć. Misterny plan zwieńczony niewyobrażalnym sukcesem. Jak do tego doszło? Kto był mózgiem tej niebezpiecznej operacji? W czyjej głowie narodził się pomysł na tak niedorzeczny napad? Można mówić, że plan był absurdalny, ale bądź co bądź, udało się. 22 września 2009 roku o 5.15 na dachu najbardziej niedostępnego budynku
w Sztokholmie wylądował helikopter, a akcja osiągnęła miano skoku stulecia. Podobno autor jako jedyny dotarł do mężczyzn, którzy zorganizowali ten skok. Szczerze? Trochę w to powątpiewam. Nie potrafiły zrobić tego media, policja i inne służby, a takiemu zwykłemu człowiekowi się udało? Muszę przyznać, że uważam to za lekki chwyt marketingowy...

W książce "Helikopter" poznajemy czterech mężczyzn - wspólników, sprawców napadu oraz kobietę, która początkowo nieświadomie pomogła im w napadzie - Alexandrę. Każde z nich ma swoją własną historię, doświadczają wielu perypetii, łapią życiowe dołki. To też książka o życiu, takim normalnym, zwyczajnym, codziennym, a nie tylko o kulisach napadu. Właśnie to mnie w tej książce zaskoczyło. Nie spodziewałam się, że autor pokusi się o poświęcenie bohaterom jako ludziom tyle uwagi. Zaskoczyło mnie również, że skupił się też na wyjaśnieniu czytelnikowi ich celu, pomógł zrozumieć postępowanie, może ich trochę nawet usprawiedliwił. Sprawił, że bohaterów raczej nie będziemy postrzegać jako przestępców, a raczej wariatów, desperatów, którzy porywają się z motyką na słońce i udaje się im dopiąć swego. 

Przyznam się bez bicia, że bałam się sięgnąć po tę książkę. Nigdy nie czytałam jeszcze powieści tego typu. Myślałam, że nic nie będzie w stanie mnie wprowadzić w osłupienie - przecież od razu wiadomo jaki jest finał tej historii.  Co takiego mogłoby zdziwić i sprawić, że książkę będzie się czytać z wypiekami na twarzy? A jednak! Mimo trudnego początku, który zaserwował mi Jonas Bonnier dałam radę. Mało tego, książkę wręcz pożarłam w całości! Choć tempo było przez pierwsze strony zbyt powolne to później było wręcz zawrotne. Kartki po prostu przerzucały się same - nie żartuję. Ciekawym zabiegiem jest też połączenie fikcji literackiej z faktami. W tym natłoku informacji nie wiemy, co jest czystą prawdą, a co fałszem zmyślonym na potrzeby książki. Nie uważam, że to coś złego. Uważam, że to nadało historii pazura i zmuszało czytelnika do przemyśleń wiele, wiele razy. 

Reasumując, "Helikopter" to proces napadu - od zrodzenia się pomysłu aż po jego realizację. Gotowy scenariusz na napaść. (Policja powinna mieć teraz oczy szeroko otwarte!) Książka bardzo dobra, która nie jest suchym reportażem, a przemieszaniem faktów i fikcji, której założeniem jest zagwarantowanie rozrywki. Obowiązkowa lektura przed filmem, za którego kręcenie zabrał się Netflix. Gorąco polecam!

11 komentarzy:

 1. Słyszałam, że ma być film ale nie miałam zielonego pojęcia, że to na podstawie książki :O Chociaż co drugi film jest na podstawie książki, więc powinnam się domyślić ;) tak czy siak - dobrze wiedzieć, zawsze najpierw czytam a potem oglądam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam ani o książce, ani o filmie, ale to chyba pozycja nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na półce i liczę że szybko po nią sięgnę. Twoją recenzja jest zachęcająca. Pozdrawiam www.zaczytanajola.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją na liście, więc cieszę się, że jest dobra :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie są to moje klimaty, więc ani książki, ani filmu raczej nie obejrzę.
  Pozdrawiam, Girl in books

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że to książka dla mnie. Na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce już wiele dobrego i mam ją w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka już od pewnego czasu czeka na mojej półce. Opis jest bardzo intrygujący, ale nie mam motywacji do przeczytania. Chyba zrobię to na ostatnią chwilę, czyli przed premierą produkcji na Netflixie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Też wątpię, że autorowi udało się dotrzeć do kogoś zamieszanego w napad, ale jeśli książka jest dobra, to chyba nie szkodzi, że nagina prawdę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach tę książkę.
  pozdrawiam
  jeszczerozdzial

  OdpowiedzUsuń
 11. jeszcze jestem w trakcie czytania, więc wrócę do ciebie jak skończę :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.