środa, 2 września 2015

Lekcja historii na wesoło :)

Wspaniała pozycja. 
Książka, której nie sposób nie przeczytać.
  Mamy powody do dumy.
Świat jest MADE IN POLAND.

Książka napisana przez dwoje nauczycieli Ewę i Jana Wróbel to strzał w dziesiątkę. Powinna być uzupełnieniem każdej lekcji historii, języka polskiego czy chociażby godzin wychowawczych. To zestaw genialnych osiągnięć Polaków, których kariery, dokonania czy epokowe odkrycia podbiły świat i stały się powodem do dumy każdego Polaka. Autorzy wybrali nie tylko takich Wielkich jak Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz czy Helena Modrzejewska. Znaczną część uwagi poświęcili tym, którzy odkryli rzeczy niezwykłe, ale ich pamięć uległa zapomnieniu. 

"Pierwsza kamera filmowa ,słynne amerykańskie mosty, telewizja, kamizelka kuloodporna, laptop, kasownik"  - to wszystko dzieła naszych rodaków. 

Autorzy przedstawiają nam postaci osób, o których nie słyszeliśmy w szkole, w życiu, są uwiecznione drobnym drukiem na starych kartach encyklopedii: Maksymilian Faktorowicz, Rudolf Modrzejewski czy Jan Szczepanik.

Każdy rozdział poświęcony odkrywcy napisany jest w sposób wyjątkowy.  Nie jest to zbiór danych, liczb i faktów, ale napisana luźnym językiem anegdota przedstawiająca postać w taki sposób abyśmy mogli być z niej dumni. Prosty, dowcipny język sprawia, że książkę chłonie się w jeden wieczór. Ogromnym atutem wydania jest bogactwo ilustracji. Nie są to jakieś archiwalne zdjęcia, ale  komiksowe ilustracje Joanny Wojcik, które możemy już zobaczyć na okładce książki.  Ponadto autorzy zaprezentowali zaskakujące screeny komentarzy zamieszczanych w internecie przy zapytaniach o bohatera kolejnego rozdziału. Psychozabawy, testy czy ankiety to nowości wprowadzone przez autorów, z którymi nie spotkałam się nigdy dotąd w żadnej z czytanych książek. 

Po przeczytaniu Historii Polski 2.0 Polak potrafi Polka też mogę stwierdzić, że my Polacy mamy powody do dumy.Jesteśmy wspaniałym narodem, który mimo różnych przeciwności politycznych, społecznych itp. potrafi odnaleźć w sobie siłę walki, chęć przebicia i realizowania własnych marzeń, przy tym też uszczęśliwiając innych. 

Książkę chłonie się jednym tchem. Polecam ją zarówno młodym czytelnikom jak i tym starszym. Jest to napisana z humorem wspaniała lekcja historii. 

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom "Historii Polski 2.0 Polacy - nic się nie stało! ... czyli o tym jak chcieli nam dokopać, ale im nie wyszło" . Premiera już w styczniu 2016 roku. 

Za możliwość ciekawej lektury dziękuję
3 komentarze:

 1. Świetnie,że takie książki są pisane. Ale niestety z historii wiadomo ,że nawet jeżeli polacy coś zrobili i tak nasza zasługa gdzieś tam ginie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze interesowały mnie znane wynalazki Polaków powszechnie stosowane na całym świecie. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka książka. To pozycja dla mnie :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka inna niż wszystkie. Bardzo mnie do niej zachęciłaś. Jeśli tylko wpadnie mi w ręce na pewno przeczytam i podzielę się swoją opinią :)Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.