poniedziałek, 28 września 2015

Zanim powstał "Ring"...

Czy wiesz czym tak naprawdę jest strach? 

"Yotsua Kaidan - Opowieść o duchu z Yotsui" oparta jest na XVII- wiecznej legendzie o mściwym duchu zdradzonej i wykorzystanej kobiety, która powraca, by szukać zemsty na swoich prześladowcach. Historia ta inspirowała dramatopisarzy teatru kabuki, drzeworytników ukiyo-e, powieściopisarzy, a nawet filmowców, z Hideo Nakatą, reżyserem "Ringu" na czele. Japońskie kino grozy jest na bardzo wysokim poziomie. Czy jest ktoś na kim wychodząca z telewizora Sadako, czy Toshiyo z filmu "Klątwa" nie robi żadnego wrażenia? Nikt nie chciałby stanąć z nimi twarzą w twarz.


" Prowadziłeś podwójne życie, a teraz chcesz mnie porzucić? Dobrze, wolna wola. Ale ja nie zamierzam zginąć od miecza mojego ojca, gdy nieopodal jest studnia. Nie miną jednak trzy dni jak wrócę i znajdę cię, by się zemścić. Zginiesz marną śmiercią, rozerwany na strzępy. Bacz więc! Lepiej ci będzie zginąć razem ze mną. Żegnaj zatem..." Młoda O'Iwa jest dziewczyną doświadczoną przez los. Wychowywana przez dziadków, wyśmiewana przez mieszkańców miasta ze względu na swoją urodę, nie może znaleźć męża. W końcu w wyniku wielu przekrętów i kłamstw udaje się to.  Iemon - ceniony mnich i wróżbita z samurajskiego rodu, by zdobyć bogactwo łączy się z O'Iwą. 

Ale czy młody, w pełni sił mężczyzna znajdzie szczęście u boku kobiety, która budzi w nim odrazę i przerażenie?

Czy Iemon będzie wierny żonie?

Co obudzi gniew O'Iwy doprowadzając do tragedii?


"Yotsuya Kaidan. Opowieść o duchu z Yotsui" jest najbardziej znaną, klasyczną japońską powieścią grozy, która zachwyca klimatem tajemniczości i  doskonale buduje napięcie.  Przeplatanie w tekście japońskich terminów nie czyni lektury łatwą, ale wzbogaca  klimat utworu  - co jest dużym plusem.

Nie jest to książka tylko o duchu, to książka o trudzie związanym z odmiennością. Moim zdaniem, jest tu wiele walorów emocjonalnych. Poznajemy młodą kobietę, której boją się wszyscy, kobietę, która budzi obrzydzenie. Warto zadać sobie pytanie - czy jest jej łatwo? Zdesperowana poprzysięga zemstę. 
  
Polecam tę powieść wszystkim fanom japońskich horrorów, bo jak wiadomo Japończycy straszą najlepiej ze wszystkich. Potwierdzenie znajdziemy w legendach, powieściach, filmach powstających na przestrzeni wieków.

Gorąco polecam! :)

Za możliwość przeczytania japońskiej opowieści grozy dziękuję

7 komentarzy:

 1. Nie ciągnie mnie do tej książki.
  Pozdrawiam.
  Między Stronami

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm... To wydaje się intrygujące, nie powiem, że nie. Ale... Jednak nie dla mnie chyba. :)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak.. historia bardzo ciekawa, a już w szczególności dla takiego maniaka horrorów, zjawisk paranormalnych itp. jak ja :D

   Może kiedyś się skusisz, polecam ;)

   Usuń
 3. To książka dla mnie, nie tylko dlatego, iż w zupełności jestem fanką kilku części The Ring i również nie tylko z tego powodu, iż uwielbiam wręcz tego typu książki o charakterze horroru tudzież thrilleru ale również dlatego iż, obecnie czytam "Czerwień Obłędu" i jestem w "obłędnym" nastroju na taką właśnie historię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te klimaty. Duchy, horrory, kryminały. Akurat czytam świetną mrożącą krew w żyłach historie. Hmm już niedawno sięgnę również po tą pozycję. Super recenzja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia rzeczywiście wygląda na ciekawą, jednak mam pewne obawy; horror nie należy do moich ulubionych gatunków. Może kiedyś się przełamię, na razie wolę weselsze książki ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.