środa, 21 września 2016

PRAWDZIWA OPOWIEŚĆ SAUDYJSKIEJ KSIĘŻNICZKIMahomet głosił, że dobry muzułmanin musi zachowywać sekrety. Dlaczego więc księżniczka Sułtana przerywa milczenie? Dlaczego ujawnia Jean Sasson mroczne kulisy życia w jej rodzinnym kraju? W jakim celu potomkini rodu Saudów zdradza światu swoje wstrząsające sekrety? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej książce autorki "Łez księżniczki" zatytułowanej "Sekrety księżniczki".

Sułtana obarczona ciężarami zwierzeń postanawia mówić o losach swoich rodaczek, maltretowanych i nieszczęśliwych mieszkanek Arabii Saudyjskiej. Piękna Italia, doktor Mina, nieatrakcyjna Fiery, zdecydowana Maha, Amani walcząca o prawa kobiet - niczym w kalejdoskopie obserwujemy codzienne życie tych kobiet. Jest ono oznaką heroizmu. W targanym konfliktami Bliskim Wschodzie nie jest łatwo. To kobieta odpowiada za rodzinę, dzieci. Nie jest to jednak doceniane. Mężczyźni źle traktują kobiety. Wystarczy wspomnieć o dziecięcych żonach, gwałtach, czy karach za pohańbienie. Obawa przed potępieniem i bólem ze strony najbliższych mężczyzn to obraz dnia codziennego. Mamy XXI wiek. Wszyscy mamy prawo do wolności i godnego życia. Dlaczego więc tak źle są traktowane mieszkanki Bliskiego Wschodu? Dlaczego pozwala na to religia i najwyższe władze? Dlaczego świat przymyka na wszystko oczy?

Księżniczka Sułtana zaczyna mówić. Przyświeca jej szlachetny cel. Być może objawienie światu tragicznych historii najbliższych jej kobiet ocali innych od okrutnego traktowania?

"Sekrety księżniczki" to prawdziwy obraz Saudyjki kochającej swoją ojczyznę, ale nie zgadzającej się
z wieloma praktykami. To niejako spowiedź księżniczki, obarczonej kulturą i  tradycjami saudyjskiego świata. Po wyznaniu grzechów, rachunku sumienia przychodzi czas na zadośćuczynienie. I tym jest właśnie prezentowana książka - próbą wynagrodzenia wyrządzonego zła, walką z tym, co rani jej serce. Historie kobiet zapierające dech w piersiach, mrożące krew w żyłach, wyciskające łzy. Oby więcej się nie powtórzyły.Potrzeba kobiet walczących o swoje prawa. Bohaterek stawiających czoła codziennej, okrutnej rzeczywistości. Pomóżmy im. Nie pozostawajmy bierni. Przyłączmy się do walki. Miejmy w sobie tyle siły i odwagi co Raif Badawi. To jemu dedykowano tę książkę.


"Sekrety księżniczki" Jean Sasson to niezwykle aktualna opowieść o współczesnych muzułmankach. Dzięki autorce ich sekrety pozna cały świat. Historie bohaterek zmotywowały Wydawnictwo Znak do akcji solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Do każdego egzemplarza książki dołączono orientalny tatuaż - symbol solidarności. Razem z Wydawnictwem zachęcam do zrobienia tatuażu, a potem opublikowania zdjęcia z tatuażem i książką i zamieszczenia na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson .


Za możliwość lektury dziękuję6 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach, czytałam poprzednie powieści Jean Sasson i jestem ciekawa, co zaoferuje mi tym razem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również myślałam, czy by nie wziąć udziału w akcji wydawnictwa, ale niestety, póki co nie mam zwyczajnie czasu na tę książkę :( Nie wykluczam jej jednak w dalszej przyszłości, brzmi bowiem bardzo obiecująco, a temat jest niezwykle aktualny, myślę więc, że prędzej czy później po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem już po lekturze. I cieszę się, że mieszkam w Polsce. Straszne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się ciekawie i chętnie po nią sięgnę, zwłaszcza, że ostatnio czytałam Dziedzictwo Orchana i są one na podobnych klimatach :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią przeczytam, ale kiedy - tego nie wiem :). Niemniej będę ją miała w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno przeczytam tę książkę, ponieważ już trochę o niej słyszałam, a twoja recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto po nią sięgnąć.
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.