poniedziałek, 26 września 2016

BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE
Baśnie i legendy Polskie. Czyż to nie obowiązkowa pozycja każdego Polaka? Zarówno tego mieszkającego w Polsce, jak i za granicą. Zawsze należy pamiętać o swoim pochodzeniu, o tradycji. 

Książka Wydawnictwa Nasza Księgarnia to idealna pozycja dla małych i dużych. Ta pięknie wydana książka (twarda oprawa, szycie) zawierająca ponad pięćdziesiąt legend, baśni, podań z różnych stron naszego kraju. Znajdziemy tu legendy warszawskie, krakowskie, poznańskie, znad Wigier oraz baśnie śląskie. Część z nich wpajano nam od dzieciństwa, ale znalazły się tu też takie, o których istnieniu nie każdy może mieć pojęcie. Historie o skarbach, zbójach, rycerzach, smokach. Ale nie tylko. Również o bohaterstwie, miłości, przyjaźni. 

Każdemu potrzebne są marzenia o innym świecie. Pięknym i sprawiedliwym.

"Człowiekowi nie wystarcza to, co widzi i czego doznaje na co dzień. Zawsze pragnął, jak jest tam, gdzie jego wzrok nie sięga. Za górą, za lasem. Chciał poznać to, co było, i domyślać się tego, co będzie."

"Baśnie i legendy Polskie" nie pozwalają zapomnieć o przeszłości. Wanda Chotomska, Janusz Korczak, Marian Orłoń czy Maria Kruger i inni autorzy opowiadają nam o Piaście, wianie Świętej Kingi, złotej kaczce, łomżyńskich wiedźmach, czy pierścieniu orlicy. W baśniach, legendach i podaniach nie tylko ukazany jest baśniowy, fantastyczny świat, demoniczne, przedziwne postacie, ale bohaterowie, którzy walczą ze złem, by ostatecznie zwyciężyło dobro. 

Poświęćmy kilka minut dziennie tej wspaniałej lekturze. Sięgnijmy chociażby po jedną baśń. Sprawmy, by nasze dzieci znały historię przodków, by umiały odróżniać dobro od zła, by w ich małych sercach kiełkował patriotyzm. Dzisiaj w dobie internetu, gier komputerowych to niezwykle ważne. Nie na darmo mówili nasi rodzice "czym skorupka za młodu nasiąknie...". Wydawnictwo Nasza Księgarnia oddaje sprawę w Państwa ręce.Za możliwość lektury dziękuję


5 komentarzy:

 1. Wstyd się przyznać, ale znam mało legend polskich. :D Kiedyś będę musiała sobie sprawić taką książkę, wydanie jest naprawdę piękne, aż oczy błyszczą! :)
  Pozdrawiam, Nat z osobliwe-delirium.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto mieć w swojej biblioteczce taki egzemplarz polskich legend :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już książkę z polskimi legendami, ale z innego wydawnictwa, ale z tym wydaniem też się chętnie zapoznam, może okaże się lepsze od tego co już mam? ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Spodziewam się, że jest to przepiękne wydanie. Co do legend mam pewne zastrzeżenia, bowiem ostatnio czytałam ksiązkę, która nieco otworzyła mi oczy na spojrzenie w stronę legend. Ale recenzja dopiero w przyszłości. ;) Czeka napisana, na swoją kolej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Baśnie to najważniejsza część dzieciństwa. Kształtują naszą wyobraźnię i zachęcają do czytania książek - ja nie wyobrażam sobie bez nich życia. Polskie legendy mają nawet większe znaczenie dla młodego umysłu. :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.