środa, 19 sierpnia 2015

Niebezpieczny związek - "Niewierna"Wspaniała, niezwykle poruszająca książka. Oparta na faktach dotyka jednego z najbardziej aktualnych tematów - relacji między kulturą Zachodu a światem muzułmańskim. Książkę szczególnie polecam do przeczytania w okresie wakacji, wyjazdów, spotkań   z nowymi ludźmi, miłostek i chwil pożądania. Niech przedstawiona w książce historia pokaże nam świat widziany z innej perspektywy, z punktu widzenia osoby, która przeżyła zderzenie między marzeniami   a brutalną rzeczywistością.


Czytaj więcej..

Ona Sara wykładowca w madryckiej szkole językowej, córka profesora uniwersytetu nie miała łatwego życia. Po śmierci matki osamotniona szuka pocieszenia i miłości, stąd niespodziewana ciąża w wieku 16 lat. Nie załamuje się jednak, ma bowiem oparcie w ukochanym ojcu, a syn jest dla niej całym światem. Wykłady w szkole językowej w zupełności ją satysfakcjonują. Na zajęcia przychodzą ludzie różnych narodowości, w tym liczna grupa muzułmanów. Szczególną uwagę przyciąga On. 
Młody, przystojny zwraca na siebie jej uwagę. Nagle jej świat zaczyna się kręcić wokół Nahiba. Bezgranicznie zakochana, odkrywająca erotyczne fascynacje całkowicie oddala się od przyjaciół, znajomych, zaczyna mieć nawet tajemnice przed swoim ojcem. Ten próbuje odwieść córkę od wszelkich planów związanych z nieznajomym muzułmaninem. Jednak to na nic. Kultura islamu, muzyka, kuchnia urzekają ją coraz bardziej. Nahib twierdzi, że jest nowoczesnym muzułmaninem, nie trzyma się kurczowo nakazów wymaganych przez religię. To uspokaja czujność Sary. Zmienia się to jednak, kiedy pewnego dnia chcąc zrobić ukochanemu niespodziankę przychodzi do jego domu i zastaje w nim nieznaną grupę ludzi, fałszywe paszporty Nahiba i artykuły dotyczące ataków terrorystycznych w jego komputerze.

"Dostała od niego pięścią w szczękę, po czym padła nieprzytomna na podłogę. Obudziła się w tym samym miejscu po kilku godzinach. (...) Widzisz do czego mnie zmusiłaś? (...) Czy nie zachowywałem się wobec Ciebie w porządku? Brakowało Ci czegoś? Nie dałem Ci dostatecznie dużo dowodów, żebyś mi ufała? Może nie dawałem Ci w każdej chwili tego, czego potrzebowałaś? "

Czar pryska i zaczyna się koszmar. Nahib porywa syna Sary, by w ten sposób ją szantażować. Uwięziona ma spełnić jego życzenie - ma odegrać kluczową rolę w jego islamskiej misji.

"Proszę Cię Nahib. W imię tego, co kiedyś między nami było - te słowa zabrzmiały fałszywie nawet dla niej. Choć wiedziała, że cała ta historia miłosna była wielką farsą, nie rezygnowała z odwoływania się do jakichś resztek czułości w człowieku, którego tyle razy obejmowała, całowała."

Do Sary zaczyna docierać gorzka prawda. Niestety jest już za późno. Czy miłość może usprawiedliwić zbrodnię? Do czego posunie się Sara, by ratować życie swojego syna?
Nie będę Wam zdradzać całej historii. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku zdań zechcecie sięgnąć po więcej.

Książkę, mimo że liczy ponad 500 stron czyta się niezmiernie szybko, z ogromnym zaciekawieniem. Łatwy, prosty język, liczne zwroty akcji, arkana religii muzułmańskiej to prawdziwe walory tej książki. Dla mnie osobiście lektura tej książki to ogromna refleksja nad sensem prawdziwej miłości, nie oczarowania czy pożądania. To studium kultury muzułmańskiej, lektury Koranu, a przede wszystkim tego, co człowiek jest w stanie zrobić w imię wyznawanej religii.

Gorąco polecam - z pewnością przeczytam inne książki tej autorki.

Z niecierpliwością czekam na "Pocałunki piasku" premiera jesienią 2015


Za możliwość zrecenzowania dziękuję Wydawnictwo WAM

7 komentarzy:

 1. Witaj! Nominowałam Cię do LBA! ;) Wszystko masz tutaj ;) http://olabylexi.blogspot.com/2015/08/lba.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością ją przeczytam, a jeśli lubisz takie książki to polecam arabską żonę, arabską córkę i inne książki z tej serii 😊 dodałam Cię do obserwowanych bo masz fajnego bloga u mnie też recenzja książki zapraszam photo-andyou.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. To moje klimaty. Lubię ten typ książek, chociaż przeraża mnie świat muzułmanów. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. To moje klimaty. Lubię ten typ książek, chociaż przeraża mnie świat muzułmanów. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka przy której nie można przejść obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią przeczytam :) To nie do końca moje klimaty, ale może zmienię zdanie. Recenzja bardzo mnie zachęciła. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zwykle nie czytam tego typu książek. Ale powinno się być otwartym na rożne gatunki, więc może kiedyś ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.