sobota, 16 stycznia 2016

PROGRAM - PLAGA SAMOBÓJCÓW […] Program kradnie nasze wspomnienia i wymazuje emocje, a kiedy wychodzimy z ośrodka, przypominamy maszyny opuszczające linię produkcyjną. Jakbyśmy nigdy wcześniej nie zostali zranieni ani nie doznali zawodu. Czym tak naprawdę jesteśmy, jeśli pozbawi się nas przeszłości?Nastolatki masowo popełniają samobójstwa. W niektórych szkołach władze wprowadzają więc pilotażowy program przeciwdziałania tej epidemii. Wszelkie objawy depresji są skrupulatnie notowane, a ci, którzy się załamują, są poddawani leczeniu w odizolowanych klinikach. Leczenie wydaje się skuteczne, ale każdy, kto brał udział w programie, wraca do zwykłego życia kompletnie pozbawiony wspomnień. Rodzice Sloane stracili już jedno dziecko i są gotowi na wszystko, by tylko ją uratować. Dziewczyna tłumi więc swoje prawdziwe uczucia. Jedyną osobą, przy której czuje się swobodnie, jest James, jej chłopak. Obiecał jej, że ich dwojgu nic się nie stanie, a Sloane jest pewna, że ich miłość przetrwa wszystko. Lecz z tygodnia na tydzień oboje stają się coraz słabsi. Coraz trudniej im zachowywać twarz, bo dopada ich depresja. A później Program.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2015


"Plaga Samobójców" to książka, którą od razu zapragnęłam mieć na swojej półce. Dlaczego? Otóż dlatego, że sam tytuł budzi niepokój, a w połączeniu z klimatyczną okładką daje szansę na dobrą powieść. Kupiłam i nie zawiodłam się. Książka niesamowicie mnie pochłonęła, sprawiła, że oderwałam się od rzeczywistości. "Plaga samobójców" jak można wywnioskować po tytule porusza temat samobójstw. Nie jest to temat łatwy, jednak w moim odczuciu Suzanne Young udało się stworzyć powieść znakomitą, napisaną niezwykle lekko i przystępnie dla czytelnika w każdym wieku. Przyznam szczerze, że sięgając po tę powieść liczyłam na coś całkowicie innego. Miałam cichą nadzieję, że wątek miłosny będzie mniej rozbudowany, a autorka skupi się głównie na temacie przewodnim. Myślałam, że w tej książce odnajdę nieco więcej okrucieństwa, samobójstw, nieco brutalniejszych opisów, a tak naprawdę kolejny raz dostałam książkę o miłości. Miłości, która została wystawiona na niecodzienną próbę. O dziwo, dałam się pochłonąć nawet wątkowi miłosnemu i to na tyle, że tę około 450 stronicową książkę pochłonęłam w jeden wieczór. 
Fabuła "Plagi Samobójców" jest nie tylko ekscytująca, intrygująca, czy tajemnicza. Po przeczytaniu tej powieści zmienia się również pogląd na niektóre sprawy, sposób patrzenia na świat. Jestem pewna, że nie tylko ja próbowałam postawić się na miejscu Sloane, Jamesa, a nawet rodziców zarażonych dzieci. W mojej głowie do tej pory rodzi się pytanie "Jak zachowałabym się na ich miejscu?" 
Obecnie modne jest poruszanie tematów tabu. Suzanne Young poszła tym tropem, stworzyła jednak coś ciekawego, z rozmachem, wychodzącego poza ramy. Lektura dała mi wiele przyjemności, a w szczególności zachęciła do sięgnięcia po tom 2 - "Kurację samobójców".
19 komentarzy:

 1. Plaga samobójców jest naprawdę dobrą i refleksyjną dystopią. Bardzo szybko przeczytałam całość, bo Suzanne Young stworzyła obfitą w intrygi historię, która z miejsca mnie porwała :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka zdecydowanie skradła moje serce. Druga część podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Uważam, że sam pomysł, jak i fabuła czy kreacja bohaterów to naprawdę idealna całość.

  czytanienaszymzyciem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, coraz więcej słyszę pozytywnych rzeczy o tej właśnie serii i zastanawiam się, czy po nią nie sięgnąć. Mam nadzieję, że niedługo wpadnie w moje łapki i będę mogła się zachwycać razem z wszystkimi! <3
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam cichą nadzieję, że już niedługo uda mi się przeczytać tę książkę. Same zapowiedzi są interesujące, ale naczytałam się też wiele dobrych recenzji i marzę o jej przeczytaniu <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, coraz więcej słyszę pozytywnych rzeczy o tej właśnie serii i zastanawiam się, czy po nią nie sięgnąć. Mam nadzieję, że niedługo wpadnie w moje łapki i będę mogła się zachwycać razem z wszystkimi! <3
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 6. ostatnio wszędzie widzę ta książkę. Muszę ją przeczytać w najbliższej przyszłości :D/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że tak wysoko ją oceniasz, bo mam ją w bliskich planach czytelniczych :)
  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka za mną chodzi już od dawna. Bardzo chciałabym ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę o tej książce od dłuższego czasu, zaciekawił mnie tytuł, ale nie znalazłam wcześniej chwili na przeczytanie czegoś więcej o tej książce. Teraz wiem że powinnam jak najszybciej po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 10. Zazwyczaj trzymam się z daleka od tego typu książek, jednak do tej coś mnie ciągnie :) Naczytałem się tyle pozytywnych opinii na jej temat, że aż nie sposób się oprzeć, by po nią sięgnąć :D Mam jedynie nadzieję, że się nie zawiodę :)
  Pozdrawiam ;)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dłuższego czasu mam ochotę na tę powieść. Jestem strasznie ciekawa o co tak właściwie chodzi z tą plagą samobójców, ponadto ostatnio ciągnie mnie do skrajnie różnych książek - baśniowych historii typu "Chowańce" i właśnie mrocznych pozycji takich jak "Plaga..." :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo intryguje mnie na trylogia. Oko przyciągają nie tylko klimatyczne okładki, lecz również intrygujące opisy fabuły serii!
  http://zagoramiksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem bardzo ciekawa "Plagi samobójców". Lubię książki z tajemniczą fabułą, które odrywają od rzeczywistości, więc mam nadzieję, że mi również się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Już kilka razy miałam do czynienia z tą książką: w księgarni, widziałam kilka recenzji...
  Jestem nią zainteresowana :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka cudowna. Bardzo intrygująca. Czytałam i szczerze nie mogłam się od niej oderwać.Ciesze się, że ją tak dobrze oceniasz. Ja mam tak samo. Same pozytywne emocje na mnie wywarła :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tak się składa, że ta książka czeka na przeczytanie na mojej półce, więc dobrze przeczytac pozytywną opinię :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Moja koleżanka ją ma i bardzo mi ją polecała, teraz wiem, że ją przeczytam na pewno!

  OdpowiedzUsuń

Pisząc komentarz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych.